Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrzest, miłosierdzie i młodzi

Niedziela sandomierska 2/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

ks. Adam Stachowicz

Zakończenie jubileusz 800-lecia w Gawłuszowicach

Zakończenie jubileusz 800-lecia w Gawłuszowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) – te wydarzenia niewątpliwie będą nam towarzyszyć przez cały 2016 r. Ich inauguracja była ważnym wydarzeniem w zakończonym niedawno roku. Warto więc przypomnieć sobie bogactwo treści, jakie przyniósł zakończony właśnie rok kalendarzowy. Redakcja „Niedzieli Sandomierskiej” starała się pokazywać na swoich łamach wszystkie ważne i naszym zdaniem godne uwagi wydarzenia dla życia naszej diecezji.

Po pierwsze ŚDM

Rok 2015 rozpoczęliśmy od prezentacji projektów: Czuwania młodych, Strefa Modlitwy, „GPS – kierunek Kraków”, „Słowo na drogę” czy „Projekt L4”, adresowany do chorych prośbą o wsparcie modlitewne młodzieży. Towarzyszyliśmy liderom ŚDM w szkoleniach wolontariuszy (Sandomierz, Janów Lubelski i Radomyśl nad Sanem), czy szkoleniach medialnych „Zrozumieć media” w Sandomierzu, Stalowej Woli oraz Tarnobrzegu. I w końcu najważniejsze wydarzenie w tym temacie: pielgrzymka Krzyża ŚDM oraz kopii Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po diecezji. Była to bardzo ważna forma duchowego przygotowania do spotkania w Krakowie. U nas Symbole wędrowały przez wszystkie dekanaty od 19 kwietnia do 2 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusze

Były te duże i okrągłe, jak chociażby 800 lat istnienia parafii Wielowieś czy Gawłuszowice oraz 200 lat kościoła w Raniżowie. Wszędzie staraliśmy się regularnie informować Czytelników o ważniejszych wydarzeniach w tych miejscowościach. Były też jubileusze mniej okrągłe, jak: 450 lat Zaklikowa czy 490 lat Staszowa. I te nieco mniejsze, ale nie mniej ważne, jak 20 lat stowarzyszenia Cudownego Medalika z uroczystościami w katedrze, czy 10 lecie tarnobrzeskiego Komicjom Legionu Maryi. Towarzyszyliśmy również małżonkom, którzy w różnych parafiach obchodzili złote i srebrne jubileusze.

Tematy numeru

Każdy numer naszej „Niedzieli Sandomierskiej” ma swój temat wiodący, zwany „tematem numeru”. Można z pewnością wyróżnić w tym względzie poruszane na naszych łamach w 2015 r. zagadnienia związane z sakramentem pokuty, działalnością Caritas, jak np. prezentacja świeżo odremontowanego ośrodka w Bojanowie, czy promocja projektu „Szlachetna Paczka”. Dużo miejsca poświęciliśmy też różnorakiej aktywności świeckich w Kościele. Zajmowaliśmy się też kwestiami społecznymi, jak np. uczczenie pamięci ofiar wypadków drogowych czy stanu wojennego. Pochylaliśmy się nad bohaterami walczącymi o niepodległość Polski. Staraliśmy się pomagać rolnikom, których dotknęła klęska suszy.

Reklama

Były też tematy związane z rokiem liturgicznym: Pascha, Pierwsza Komunia św. oraz rozwój kultu Serca Jezusa. Nie można też było zapomnieć o trwających przygotowaniach do koronacji wizerunku Matki Bożej w Radomyślu nad Sanem.

Rodzina

Dużo miejsca w ciągu całego roku poświęciliśmy rodzinie. W sprawach dotyczących wychowania oraz trwania we wspólnocie rozmawialiśmy z Małgorzatą i Adamem Michajłyszyn. Niewątpliwie największym wydarzeniem poświęconym rodzinom podczas tego roku był synod biskupów w Rzymie i światowe spotkanie Ojca Świętego Franciszka z rodzinami w Filadelfii.

Na naszym krajowym podwórku była to Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego na Jasną Górę, której w tym roku przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W rozważaniu apelowym mówił: – Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła.

Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał także znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności: – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – mówił Ordynariusz Sandomierski.

Reklama

By sakrament małżeństwa był szanowany, Grupy Modlitwy św. Ojca Pio podjęły modlitwę przebłagalną za znieważanie tego sakramentu, z prośbą o miłość miłosierną dla małżonków. Natomiast Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, w sandomierskim ośrodku „Quo Vadis” pochylał się nad tematyką „Komunikacji w małżeństwie”. Niewątpliwie ciekawe było też spotkanie naukowo-formacyjne środowisk prorodzinnych na temat troski prawnej i medycznej w sprawie ochrony życia ludzkiego. Jego mottem były słowa: „Życie – wartość najwyższa”. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Krystyna Zając i prof. Bogdan Chazan. W troskę o rodzinę wpisuje się również często przez nas opisywany „Marsz dla życia i rodziny”.

Powołanie

Temat powołanych, kapłaństwa i życia konsekrowanego cyklicznie pojawiał się na łamach „Niedzieli Sandomierskiej”. Regularnie towarzyszymy uczestnikom dekanalnych pielgrzymek o powołania na Jasną Górę. Relacjonowaliśmy przebieg święceń diakońskich i kapłańskich oraz przekazywania posług w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym zadaniem Kościoła jest sprawa misji i tu też zauważyliśmy ks. Mateusza Kusztyba, którego Ksiądz Biskup posłał na pracę misyjną do Botswany.

W tym roku więcej niż zwykle miejsca poświęciliśmy świętowaniu Dni Życia Konsekrowanego. Wskazaliśmy chociażby statystyki: w naszej diecezji posługuje 10 męskich zgromadzeń zakonnych, prowadząc 12 placówek, w których pracuje blisko 80 zakonników. Jest też 21 żeńskich zgromadzeń zakonnych, prowadzących 48 domów, gdzie swoje powołanie realizuje blisko 400 sióstr. Bardzo ważne było też wejście kobiet w szeregi dziewic oraz wdów konsekrowanych, bo takiej uroczystości jeszcze w naszej diecezji nie było.

Reklama

Na łamach „Niedzieli” żegnaliśmy również kapłanów posługujących w diecezji, którzy odeszli do Pana: ks. Stefan Wilk, ks. Henryk Smaroń, ks. Leonard Marianowski, ks. Stanisław Frączek, ks. Stanisław Misiak i ks. Józef Lisowski.

Imprezy cykliczne

Towarzyszyliśmy festiwalowym zmaganiom w przeglądzie „Eutrapelia”, spotkaniom Rodziny Szkół św. Jana Pawła II czy Kół Żywego Różańca w Ożarowie. Zamieściliśmy fotogalerią z Orszaku Trzech Króli, pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, wakacyjnego wypoczynku, papieskiego rajdu rowerowego, czy Dni Młodzieży. Nie mogło zabraknąć też regularnego podglądania pracy grup młodzieżowych oraz dorosłych i śledzenia realizacji drogi formacyjnej.

Tradycyjnie pojawił się wakacyjny cykl, w którym zachęcaliśmy Czytelników do aktywnego i poznawczego spędzania lata. Tym razem prowadziliśmy szlakami historii czy śladami kard. Adama Kozłowieckiego. Nie mogło również zabraknąć odwołania się do osoby św. Jana Pawła II, i tak byliśmy w Pysznicy, Ostrowcu Świętokrzyskim, Stalowej Woli i Nowej Dębie. Mocniej przyglądaliśmy się także bieszczadzkim ośrodkom, a szczególnie często zaglądaliśmy do Olchowej.

Niewątpliwie dużo czasu poświęciliśmy także Liturgicznej Służbie Ołtarza. Relacjonowaliśmy rozgrywki na wszystkich szczeblach i w wielu kategoriach. Przy okazji przypominamy o sukcesie naszych ministrantów i lektorów z parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie, którzy na mistrzostwach w piłce halowej w Elblągu zajęli pierwsze miejsca w różnych kategoriach i przez to nasza diecezja zdominowała rozgrywki.

Różne, a ciekawe

W diecezji pojawiła się nowa inicjatywa, by na cmentarzach w miastach powiatowych powstawały Groby Dzieci Utraconych. Towarzyszyliśmy poświęceniu takich miejsc w Sandomierzu i Stalowej Woli. Jednocześnie pozostając w tematyce dzieci informowaliśmy, iż w sandomierskim Oknie Życia zostało pozostawione niemowlę, które natychmiast znalazło opiekę u sióstr zakonnych i zgodnie z procedurami trafiło najpierw do szpitala, a potem do procesu adopcyjnego.

Reklama

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem było podniesienie janowskiego kościoła św. Jana Chrzciciela do rangi kolegiaty i ustanowienia przy nim Janowskiej Kapituły Kolegiackiej.

Natomiast w Stalowej Woli czy w Przędzelu wierni mogą cieszyć się nową świątynią.

Pokazaliśmy również sylwetkę Andrzeja Stefanowicza, zakrystianina w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu-Zakrzowie, który swoją 25-letnią posługę pełni całkowicie bezinteresownie. W końcówce roku przyglądaliśmy się baczniej rozwojowi wspólnot Rycerzy Niepokalanej, oraz postępom w prowadzeniu procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczynki względem ciała: Więźniów nawiedzać (5)

W naszym codziennym pacierzu, kiedy przypominamy sobie uczynki miłosierdzia, mówimy: „więźniów nawiedzać”. Ojciec Święty Franciszek zapowiadając Rok Miłosierdzia, przypomina nam biblijne wezwanie, by licząc na Boże Miłosierdzie, samemu takie okazywać bliźnim. Jak zatem nawiedzać tych, którzy są za kratami, w odosobnieniu, niedostępni na co dzień? Jako kapelan Aresztu Śledczego w Hajnówce, często obserwuję radość aresztantów i osadzonych, kiedy ze świata zewnętrznego otrzymuję różnorakie dowody pamięci i ludzkiej miłości. Kilka razy biskup senior Antoni Dydycz odwiedzał nasz hajnowski zakład karny, wiele razy przysyłał książki i modlitewniki. Swoje odwiedziny hajnowskich więźniów zapowiedział bp Tadeusz Pikus, nasz drohiczyński ordynariusz. Stale przysyła różańce i pomoce duszpasterskie organista warszawski Jan Tul, dawny więzień z czasów PRL-u. Na spotkania z więźniami prawie co roku przyjeżdżają klerycy z WSD w Drohiczynie. Kiedy do Hajnówki przybywają misjonarze, w programie wakacyjnym zawsze mają spotkania z uwięzionymi. Często przychodzą tutaj ludzie z Bractwa Więziennego, panowie z AA, młodzież z naszych hajnowskich szkół, schola młodzieżowa w ramach akcji duszpasterskich. Dla więźniów zawsze są to radosne chwile. Cóż powiedzieć, kiedy odwiedzają ich najbliżsi, rodziny, przyjaciele! To tak, jakby sam Pan Bóg przybył w to szczególne miejsce odosobnienia i ludzkiego cierpienia, wielkiej tęsknoty i przynosił radość i nadzieję.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję