Reklama

Wiadomości

Rabin Schudrich: warszawskie muzeum prawdziwie odzwierciedla historię polskich Żydów

Dzień środowisk żydowskich obchodzono dziś w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że miejsce to prawdziwie odzwierciedla życie żydowskie w Polsce na przestrzeni tysiąca lat. Uroczyste otwarcie Muzeum i stałej ekspozycji odbędzie się we wtorek. W uroczystości wezmą udział prezydenci Polski i Izraela.

[ TEMATY ]

Żydzi

Violentz / Foter.com / CC BY

Dziś w gmachu Muzeum spotkali się przedstawiciele środowisk żydowskich z całego świata. Mogli oni zapoznać się z imponującą wystawą stałą, która – m.in. dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym – stanowi swoistą podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności.

Naczelny rabin Polski podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że wystawę tworzyli zarówno Polacy jak i Żydzi – historycy, socjologowie i specjaliści innych dziedzin. "Muzeum jest naprawdę symbolem tego, o czym opowiada: tysiącletniego doświadczenia Żydów na ziemiach polskich" - ocenił Michael Schudrich.

Rabin ze wzruszeniem wspomniał początki prac nad Muzeum a następnie ceremonię wmurowania kamienia węgielnego z udziałem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił wtedy o doświadczeniach polskich Żydów.

Michael Schudrich wyraził przekonanie, że każdy, kto odwiedzie to muzeum, zaczerpnie stąd coś dla siebie. "Osoby nie mające pochodzenia żydowskiego, będą odtąd lepiej rozumiały żydowskie życie, a każdy Żyd zyska lepszą wiedzę o historii i kulturze Polski" – powiedział rabin.

Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora Muzeum POLIN wyraził przekonanie, że warszawska placówka jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie, przedstawiających historię Żydów. Przypomniał, że do czasów II wojny światowej właśnie w naszym kraju żyła ich największa diaspora.

Stępiński zwrócił uwagę, że otwarcie Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów na całym świecie. Dodał, że otwarcie placówki następuje po 20 latach ciężkiej pracy, która ma służyć wielu następnym pokoleniom, zwłaszcza młodzieży.

Wystawa stałą Muzeum składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m kw. opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią Polska i świat.

Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

Reklama

Wystawa opisuje tysiąc lat współistnienia Żydów i Polaków: ich współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, autonomii, integracji i asymilacji. "Nie unikamy trudnych tematów, ale wydobywamy też jasne karty wspólnej historii" - podkreślają twórcy wystawy.

W galeriach przedstawione są kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności.

Wystawa stała muzeum ma charakter narracyjny: zwiedzający zanurzy się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty.

"Wystawa mówi o życiu, więc na każdym etapie wędrówki w przeszłość staramy się być jak najbliżej codziennego życia - oddajemy głos żydowskim kupcom, uczonym i artystom z danej epoki: rabinom, gospodyniom domowym, politykom, kronikarzom i rewolucjonistom. Tym, którzy zginęli i tym, którzy przetrwali" - zaznaczają twórcy wystawy.

Prace nad projektem plastycznym i wykonawczym, a także nad realizacją wystawy stałej prowadziła polska pracownia architektoniczna Nizio Design International w oparciu o koncepcję przygotowaną przez brytyjską firmę Event Communications.

Dzięki tym zespołom wystawa główna wykorzystuje sprawdzone doświadczenia muzealne i najnowsze rozwiązania multimedialne.

Wystawa stała zostanie otwarta 28 października 2014 roku. Przygotowuje ją międzynarodowy zespół naukowców i kuratorów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett.

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy głównej odpowiada Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Powstanie wystawy jest możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.

2014-10-26 18:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po wspólnej deklaracji

Deklaracją odczytaną w tym samym dniu i o tej samej godzinie przez premierów Polski i Izraela zostaliśmy zaskoczeni. Także my, parlamentarzyści. Gdy jechałem tego dnia niezbyt wcześnie rano do Senatu RP, odebrałem telefon: dziennikarka zadała mi pytanie o nowelizację ustawy o IPN. Znowu!

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję