Rocznica poświęcenia kościoła to okazja do uwielbienia Boga nie tylko za to, że mamy kościół, ale także za to, że my jesteśmy żywym Kościołem – powiedział bp Piotr Greger w parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim, która świętowała 130. rocznicę konsekracji świątyni. 5 września Biskup przewodniczył Eucharystii, podczas której zwrócił uwagę na wartość świątyni w życiu parafialnej społeczności.
Reklama
Odwołując się do naturalnej potrzeby człowieka – posiadania domu, bp Piotr podkreślił, że świątynia jest szczególnym domem dla całej parafii – domem samego Boga. Tradycja budowania kościołów wpisuje się w starotestamentalną teologię – kościół to miejsce przebywania Boga pośród swojego ludu – mówił Ksiądz Biskup. – Czym jest nawet najwspanialsza świątynia świata, jeśli ona będzie pusta? – pytał. – Każdy kościół świeci pełnią swojego blasku dopiero wtedy, gdy w nim się gromadzi Kościół żywych ludzkich serc wielbiących Pana Boga. Dotykamy w tym momencie fundamentalnej prawdy naszej tożsamości, o której mówi św. Paweł w pytaniu: Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i Duch Boży mieszka w was? To pytanie dziś ożywa na nowo – powiedział Hierarcha. Zaznaczył, że starotestamentalna obecność Boga pośród ludu, wraz z przyjściem Jezusa nie wystarcza Bogu. – W Nowym Testamencie On nie chce być pośród ludu. On chce być w środku, w człowieku. Bliżej już nie można – powiedział bp Greger.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie tablicy nagrobnej śp. ks. Jana Fitaka. Tablica wmurowana w ścianę kaplicy św. Jana Nepomucena przypomina o pierwszym proboszczu parafii, budowniczym kościoła i miejscowej szkoły.
Jubileuszowa Eucharystia sprawowana przez bp. Gregera zainaugurowała parafialne misje św. prowadzone przez ks. dr. Marka Studenskiego, wikariusza generalnego i dyrektora Wydziału Katechetycznego bielskiej kurii. Program misji i rekolekcyjnych nauk zbudowano wokół poszczególnych miejsc w świątyni, z którymi wiąże się życie sakramentalne wspólnoty. W kolejne dni w centrum rozważań stały: chrzcielnica, konfesjonał, klęcznik ślubny, ołtarz, ambona i misyjny krzyż. Misje zwieńczył drugorzędny parafialny odpust – Podwyższenia Krzyża Świętego, który poprzedziła plenerowa Eucharystia celebrowana 12 września pod krzyżem na szczycie Chrobaczej Łąki.
Z okazji jubileuszu, w odrestaurowanym domu parafialnym nieopodal kościoła, od 30 sierpnia do 19 września czynna była okolicznościowa wystawa prezentująca stare zdjęcia i pamiątki dokumentujące historię świątyni i parafii. Wydano także specjalny numer parafialnej gazetki „Głos parafii”.
Na początku XIX wieku Międzybrodzie przynależało do parafii w Czańcu. W 1810 r. wybudowano kaplicę św. Marii Magdaleny, a w 1827 r. powstała ekspozytura. Dzieło budowania nowej parafii i kościoła powierzono ks. Janowi Fitakowi. Budowa świątyni w stylu neoromańskim prowadzona była w latach 1859-62. Ks. Fitak jako pierwszy w okolicy zorganizował też parafialną szkołę, najpierw na plebanii, a potem w domu Sebastiana Kublina. Po 36 latach duszpasterskiej pracy, pierwszy proboszcz parafii zmarł w 1863 r. i pochowany został na cmentarzu przykościelnym pod kaplicą obok kościoła. Konsekracja kościoła odbyła się w 1885 r., a dokonał jej bp Albin Dunajewski.