Reklama

Niedziela Wrocławska

Ślady Świętego Jana Pawła II

Niedziela wrocławska 17/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Fundacji

Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno Wanda Półtawska przyznała, że Polacy nie zrozumieli i niewiele zachowują z myśli Jana Pawła II. Jednak w codzienności Polaków ślady Jana Pawła II są obecne. Niektóre dzieła, wyrosłe z inspiracji jego nauczanie są trwałe i konkretne. W 1. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II prezentujemy kilka takich śladów w archidiecezji wrocławskiej.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ogólnopolska Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której głównym celem jest wyrównywanie szans na polu edukacji młodzieży z terenów wiejskich i małych miast, działa także w naszej archidiecezji. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów, a spośród nich 101 mieszka i studiuje dziś we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieszkańcy archidiecezji widzą stypendystów przede wszystkim podczas Dnia Papieskiego, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Młodzi studenci z biało-żółtymi chustami organizują wydarzenia w tym dniu, prowadzą zbiórkę na stypendia.

Stypendyści dali się też poznać jako niezawodni wolontariusze wielu akcji społecznych, charytatywnych i wydarzeń religijnych w mieście. Są wolontariuszami Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, biorą udział w przedświątecznych zbiórkach żywności we wrocławskich sklepach, w akcji Zielony Mikołaj i innych. Od pięciu lat współuczestniczą w organizacji wrocławskiego Orszaku Trzech Króli. To oni rozdają uczestnikom tysiące koron i śpiewników na trasie przemarszu, niosą nagłośnienie, a także większość chorągwi orszakowych. – Bez ich pomocy byłoby nam o wiele trudniej, są niezwykle zorganizowaną i zdyscyplinowaną grupą – mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk. – Podczas tegorocznego Orszaku stypendyści stawili się w komplecie, odpowiedzialnie podejmując swoje zadania.

– W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z MOPS-em. Jako wolontariusze udzielamy korepetycji dzieciom i młodzieży z rodzin będących pod opieką tej instytucji. Oferty wolontariatu przekazuje nam także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Biuro Prezydenta Miasta – mówi Michał Gołębiowski, szef wrocławskiej wspólnoty FDNT w latach 2012-2014.

Reklama

– Wolontariat stał się naszym zwyczajowym zajęciem oprócz nauki, po prostu zawsze, kiedy mamy czas i siłę, pomagamy – uśmiecha się Jagoda Ciereszko.

– Pomagamy także starszym osobom, najczęściej tam, gdzie mieszkamy, na osiedlach. Włączamy się w Szlachetną Paczkę. Działamy w duszpasterstwie akademickim Dach, Most, Maciejówka, czy Dominik – mówi Damian Spychalski, szef wspólnoty FDNT.

– Niedawno włączyliśmy się także jako wolontariusze w inicjatywę organizowaną przez Radio Rodzina – Czwartkowe Katechezy Wrocławskie. Jesteśmy otwarci na wszelkie inne potrzeby, dzięki temu że jako wspólnota stanowimy potencjał osób gotowych zawsze pomagać.

Kiedy stypendyści zaczynają studia z daleka od domu, czasem na drugim końcu Polski, wspólnota akademicka Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia jest właśnie po to, by młodzi ludzie nie pogubili się w nowych dla siebie środowiskach – mówi Michał Gołębiowski. – Ważna wtedy jest też formacja, sami o nią dbamy. Do obowiązków szefa wspólnoty należy organizacja rekolekcji, dni skupienia, spotkań – wszystko w duchu nauczania Jana Pawła II, przekazując jego spuściznę.

Wzajemna pomoc wśród stypendystów odbywa się też na poziomie poszczególnych uczelni. – Jesteśmy rozproszeni na największych uczelniach w mieście, z których każda ma swój system. Starsi studenci wspierają młodszych w poruszaniu się w tych codziennych aspektach studiowania.

Gdyby nie stypendia FDNT, część z nas nie odważyłaby się na studia, a wielu byłoby o wiele trudniej, bądź byliby zmuszeni wybierać takie kierunki, które nie są spełnieniem ich marzeń czy planów o dorosłości – mówi Michał. – Staramy się także zaprezentować Fundację w parafiach archidiecezji. Przyjeżdżamy na zaproszenie księży proboszczów bądź pytamy, czy możemy przyjechać. Bierzemy udział w niedzielnej Mszy św., czytamy czytania, śpiewamy psalm, mówimy świadectwa.

Reklama

Patron kościołów

Trzy parafie archidiecezji wrocławskiej zdecydowały o przyjęciu za patrona swoich kościołów filialnych św. Jana Pawła II. Imię świętego papieża nosi kościół pomocniczy w Korzeńsku, kościół filialny parafii Węgry w Starym Śleszewie oraz kościół filialny parafii Ciepłowody w Kobylej Głowie.

Jan Paweł II jest także patronem ponad 70 szkół i przeszkoli w archidiecezji wrocławskiej.

Wrocław – miasto spotkań

Wrocław zawdzięcza Janowi Pawłowi II hasło, którym od 1997 roku miasto promuje się na całym świecie, a które wrocławianie natychmiast przyjęli jak swoje, jakby funkcjonowało od stuleci. „Wrocław – miejsce spotkania” – tak powiedział właśnie tu, we Wrocławiu, Papież Polak w maju 1997 r. podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu”.

Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 4 czerwca 1998 r. jest oficjalnym hasłem promocyjnym Wrocławia, ogłoszone w strategii rozwoju i promocji miasta „Wrocław 2000 plus”.

Spotkanie przeszłości i przyszłości, spotkanie kultur, spotkanie dramatycznych losów i skomplikowanych historii ludzkich.

Spotkanie niosące nadzieję na przyszłość, na odwagę łączenia najlepszych cech i talentów mieszkańców miasta i tych, którzy tu przyjeżdżają choćby na chwilę.

Miasto, w którym jest klimat i przestrzeń do spotkania tego, co różne.

Zapewne myśl Jana Pawła II może być rozwijana jeszcze długo, być może potomni znajdą jeszcze inne aspekty, mieszczące się w tym zwięzłym, lapidarnym, lecz jakże celnym określeniu.

2015-04-23 11:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włodzimierz Rędzioch w telewizji „RAI Storia” o zamachu na Jana Pawła II

11 maja o godz. 21,30 włoski kanał telewizji państwowej „RAI Storia” nada program „13 maggio 1981. L’attentato al Papa” (13 maja 1981 r. Zamach na Papieża). Wystąpią w nim dwaj sędziowie, Ilario Martella i Rosario Priore, dwaj watykaniści, Włodzimierz Rędzioch (rzymski korespondent “Niedzieli”) i Luigi Accattoli, oraz papieski fotograf Arturo Mari. W programie wykorzystano bogate materiały filmowe z archiwów telewizji RAI, które pozwoliły lepiej przywołać dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

plakat z zaproszeniem

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie podczas Mszy Świętej będziemy mieli okazję uhonorować Złotych Jubilatów sakramentu małżeństwa, którzy razem spędzili już 50 lat. Wszystkie małżeństwa będą miały możliwość odnowienia swoich przyrzeczeń małżeńskich, a także pobłogosławienia dzieci oraz kobiet w stanie błogosławionym.

Po uroczystości religijnej organizatorzy zapraszają wszystkie rodziny na wielkie rodzinne świętowanie do Parku Papieskiego, gdzie czekają liczne atrakcje dla wszystkich uczestników. Pneumatyczne place zabaw dla najmłodszych, strefa zabaw dla dzieci, pokaz i warsztaty ratowania życia oraz koncert zespołu uwielbienia "Gracja" to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję