Przez ostatni rok obraz przechodził gruntowną renowację w jednej z krakowskich pracowni konserwatorskich. Obraz w przeszłości był wielokrotnie poddawany renowacji. Ostatni zabieg trwał od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. Dzięki najnowszym zabiegom konserwatorów obraz Matki Bożej odzyskał pierwotny wygląd. Maryja i Dzieciątko Jezus mają teraz złote aureole, zmieniała się też nieco kolorystyka dzieła.
Zanim obraz został uroczyście wprowadzony do sanktuarium w Rychwałdzie, 28 marca i przez ranek 1 marca był wystawiany w żywieckiej konkatedrze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas kazania na Mszy św. 1 marca w sanktuarium w Rychwałdzie biskup senior Tadeusz Rakoczy powiedział, że odnowa ikony Matki Bożej jest elementem przygotowań do obchodów 50-lecia koronacji obrazu, której dokonali 18 lipca 1965 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Biskup senior Tadeusz Rakoczy wspominał to historyczne wydarzenie. – Wszystkich witał abp Karol Wojtyła. W swoim słowie powitalnym przedstawił Matce Bożej wszystkich pielgrzymów z Księdzem Prymasem na czele, wszystkich też oddał w opiekę Królowej i Pani Serc – Pani Żywieckiej Ziemi – powiedział bp Tadeusz Rakoczy. Hierarcha podkreślił również, że cudowny obraz jest od wieku bardzo ważny dla mieszkańców ziemi żywieckiej. – Dziękujemy szczerze i serdecznie za nawróconych na drogę prawdy, za uzdrowionych z choroby, za pocieszonych w strapieniu, za ocalonych z rozpaczy, za podtrzymanych w zwątpieniu, za wyzwolonych z mocy grzechu, za wysłuchanych w błaganiu. Dziękujemy za litość nam okazaną, za miłość macierzyńską, za dobroć niezrównaną, za opiekę w miejscach pracy, za chleb codzienny, za radość i smutki nasze, za wszystkie łaski wyświadczone nam i innym – powiedział bp Tadeusz Rakoczy.
Odnowiona ikona Matki Bożej jest obecnie bez koron. Zostaną one nałożone 19 lipca br., kiedy to podczas uroczystości złotego jubileuszu obraz zostanie ubrany także w nową sukienkę – wotum wdzięczności powstałe z inicjatywy mieszkańców Żywiecczyzny.