Holandia
Przyszłość bez kościołów?
Katolicy w Holandii oswajają się z wizją przyszłości bez kościołów. W tegorocznym orędziu na Wielki Post przewodniczący Episkopatu Holandii kard. Willem Eijk podejmuje jeden z najboleśniejszych problemów tamtejszej wspólnoty katolickiej, jakim jest konieczność zamknięcia w najbliższej przyszłości zdecydowanej większości kościołów w tym kraju. Na skutek błędów popełnionych przez tamtejszy Kościół po soborze i faktycznego zaniechania ewangelizacji w ostatnich dziesięcioleciach radykalnie zmniejszyła się tam liczba wiernych.
Kard. Eijk podkreśla, że on sam nigdy nie podejmuje inicjatywy w tym względzie. Z wnioskiem o dekonsekrację świątyni występuje do niego zawsze rada parafialna, która zauważa, że do danego kościoła przychodzi za mało wiernych, z czym wiąże się brak środków na jego utrzymanie. Ordynariusz Utrechtu podkreśla, że decyzję o dekonsekracji podejmuje zawsze z ciężkim sercem. „Choć zanikają kościelne budynki, nasza wiara i bycie Kościołem nie zniknie z naszych wiosek i dzielnic” – pisze kard. Eijk w orędziu na Wielki Post.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(RV)
Syria
Uprowadzenie chrześcijan
Reklama
Ponad 100 chrześcijańskich rodzin zostało porwanych w Syrii przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Zamęczyli oni także 17-letniego chłopca oraz spalili dwa kościoły (w tym jeden z najstarszych w kraju, w Tell Hormiz) i setki domów należących do wyznawców Chrystusa. Do kolejnego w ostatnich dniach dramatu doszło w leżącym na pograniczu z Irakiem regionie Khabur. Znajduje się tam 35 wiosek zamieszkanych głównie przez wiernych Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Informacje te podał archimandryta Emanuel Youkhana. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 90 uprowadzonych chrześcijanach.
Terroryści otoczyli 3 wioski i uprowadzili z nich łącznie 104 rodziny. Dodatkowo porwali jeszcze 12 mężczyzn i 2 kobiety. Pracujący na zaatakowanym terenie bp Mar Aprem Nathniel podkreślił, że ofensywa dżihadystów przybiera na sile i chrześcijanie coraz bardziej niepokoją się o swoją przyszłość. Wyraził zarazem nadzieję, że uprowadzeni zostaną jak najszybciej oswobodzeni i nie spotka ich los egipskich Koptów. Poinformował też, że ok. 600 rodzinom udało się uciec przed islamistami.
(KAI)
Brazylia
Polski franciszkanin biskupem
Ojciec Święty mianował polskiego franciszkanina – o. Janusza Daneckiego OFMConv biskupem pomocniczym archidiecezji Campo Grande w Brazylii. Dotychczas był on proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Juruá w prałaturze Tefé.
Biskup nominat urodził się 8 września 1951 r. w Sochaczewie, w diecezji łowickiej. W 1965 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie. Po nowicjacie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Krakowie. Pierwsze śluby zakonne złożył 5 września 1971 r., a śluby wieczyste – 8 grudnia 1975 r. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1977 r. Pracował w parafiach franciszkańskich w Niepokalanowie i Łodzi. Od 1985 r. pracował na misjach w Brazylii.
Reklama
Archidiecezja Campo Grande leży w stanie Mato Grosso do Sul w południowo-zachodniej części Brazylii, liczy 913 tys. mieszkańców, z czego niemal 60 proc. stanowią katolicy. Wśród ponad pół miliona wiernych pracuje 106 kapłanów.
(RV)
* * *
To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.
Jan Paweł II
Krótko
Dr Jack Willke, nazywany ojcem ruchów obrony życia na całym świecie, zmarł 20 lutego br. w Cincinnati w wieku 89 lat. Zdaniem Ewy Kowalewskiej z Human Life International Polska, dr Willke wraz z żoną Barbarą stworzył najbardziej przejrzysty i udokumentowany medycznie system edukacji pro-life.
W Belgii udało się zwerbować najwięcej młodych muzułmanów do walki w szeregach tzw. Państwa Islamskiego. Napięta sytuacja między dwiema spierającymi się grupami etnicznymi – Flamandami a Walonami – sprzyja rozwojowi radykalnego islamu, który wykorzystuje lokalny konflikt.
Bundestag ratyfikował polsko-niemiecką umowę o niemieckich świadczeniach z tytułu pracy w gettach w czasie wojny dla osób mieszkających w Polsce. Ze względu na miejsce zamieszkania były one do tej pory wykluczone z takich świadczeń.
Władimir Putin nadal cieszy się olbrzymim poparciem w rosyjskim społeczeństwie. Według ostatniego badania, o jego działalności pozytywnie myśli 86 proc. Rosjan.
Wielka Brytania jest pierwszym krajem, w którym dozwolone będzie sztuczne zapłodnienie ludzkie przy wykorzystaniu DNA 3 osób.
W Kolumbii Sąd Konstytucyjny uznał, pod pewnymi warunkami, prawo do adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Prywatny pozew w tej sprawie złożył Kolumbijczyk, który zakwestionował kilka artykułów Kodeksu Praw Dziecka. Pary homoseksualne mogą dokonać adopcji jedynie wtedy, gdy prośba taka dotyczy biologicznego dziecka stałego partnera lub partnerki.
W Japonii przebywał z oficjalną wizytą prezydent Bronisław Komorowski. Głównym celem wizyty było ogłoszenie polsko-japońskiego przywództwa strategicznego.