Spotkania Diecezjalnego oddziału Duszpasterskiego Przedsiębiorców odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA „Wesoła 54” i każdy, kto pracuje w biznesie, przedsiębiorstwie, jest pracodawcą lub pracownikiem, może z nich skorzystać. Są to formacyjne spotkania dla tych, którzy nie rozdzielają pracy od ducha i chcą poznawać, co Ewangelia i Kościół mówią na temat zarabiania pieniędzy, podatków, relacji międzyludzkich w biznesie itp.
Bp Kazimierz Ryczan odpowiadając na oddolną potrzebę grupy przedsiębiorców, powołał diecezjalny oddział Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Msza św. inaugurująca „Talent” w Kielcach została odprawiona 24 września w kościele akademickim im. św. Jana Pawła II, bo właśnie przy DA będą się skupiały cykliczne spotkania formacyjne „Talentu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszym duszpasterzem został mianowany ks. Rafał Dudała zarazem diecezjalny duszpasterz akademicki specjalizujący się w społecznej nauce Kościoła. Wbrew pozorom, połączenie przedsiębiorczości i duszpasterstwa akademickiego nie jest czymś dziwacznym. Chyba nieźle będzie „pożenić” przedsiębiorczość i biznes z młodymi ludźmi, pokazać perspektywę pracy w biznesie w kategoriach wiary i Słowa Bożego, wreszcie powołać biuro karier, jako platformę czynnego związku studentów z przedsiębiorczością uważa ks. Rafał Dudała.
Reklama
We Mszy św. inauguracyjnej i pierwszym spotkaniu uczestniczyło ok. 45 przedsiębiorców z Kielc i okolic. Na spotkaniu reprezentowane były różne branże, od prawników, przez usługi transportowe, budowlane, instalacyjne czy hurtownie AGD i biura rachunkowe.
Tę pierwszą Mszę św. koncelebrowali ks. Stanisław Słowik dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Rafał Dudała duszpasterz akademicki oraz gość z Krakowa sercanin ks. Grzegorz Piątek, twórca i duszpasterz ogólnopolskiego duszpasterstwa „Talent”, obejmującego formacją mały i średni biznes z całej Polski. Duszpasterstwo jest po to, aby człowiek mógł się uświęcać przez pracę, a nie pomimo pracy mówił w homilii ks. Grzegorz Piątek. Z kolei podczas spotkania z kieleckimi przedsiębiorcami przybliżył ideę „Talentu” i postać patrona, błogosławionego o. Leona Dehona, a także początki polskiej inicjatywy, której pomysłodawcą i realizatorem był przedsiębiorca z Gdowa, Marek Świeży.
Spotkania „Talentu” będą się odbywały w Kielcach w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA ul. Wesoła 54. Rozpocznie je zawsze półgodzinne czuwanie adoracyjne, Msza św. o godz. 18.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II, a potem spotkanie przedsiębiorców.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni bp. Kazimierzowi Ryczanowi za dekret powołujący oddział w diecezji kieleckiej i ks. Rafałowi Dudale za gotowość do pracy z nami. Bardzo liczmy także na współpracę ze środowiskiem akademickim, przy całej sympatii dla naszej idei ze strony rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Jacka Semaniaka dodaje Krzysztof Osóbka.