Nominacja papieska
Bp Jacek Jezierski nowym biskupem elbląskim
Papież Franciszek 10 maja br. mianował 64-letniego bp. Jacka Jezierskiego nowym biskupem elbląskim. Dotychczas był on biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Urodził się on 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W latach 1967-74 studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie. W 1968 r., wraz z innymi kolegami z roku, został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął w Olsztynie 16 czerwca 1974 r.
Bp Jacek Jezierski jest teologiem dogmatykiem, specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Opublikował wiele artykułów, wyjaśniając kwestie teologiczne w perspektywie dialogu ekumenicznego. Jest znawcą osoby i myśli sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza biskupa warmińskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym Olsztynie (1983-99), na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie (1999-2013) oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie (1993-2003). W latach 1998-99 reprezentował archidiecezję warmińską w Zespole MEN ds. Utworzenia Uniwersytetu w Olsztynie.
19 lutego 1994 r. otrzymał nominację biskupią od papieża Jana Pawła II. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 r. w konkatedrze pw. św. Jakuba w Olsztynie.
Z inicjatywy bp. Jacka Jezierskiego odbyły się poszukiwania szczątków doczesnych Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej.
Nasz komentarz
Polacy skazani na pracę aż do śmierci?
Reklama
Ostatnio w gazetach już od tytułów pojawiły się niepokojące informacje, że Polacy będą pracować aż do śmierci. To reakcja na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, który zajmował się kontrowersyjną nowelizacją przepisów emerytalnych, podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia. Na dodatek informację tę spotykamy na czarnej apli, co podkreśla charakter grozy decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ten niesprawiedliwy wyrok zapadł 7 maja 2014 r.
Wraz z orzeczeniem TK znikła ostatnia deska ratunku przed samowolą rządzących, którzy podejmują decyzję bez konsultacji społecznych i bez zasięgnięcia opinii związków zawodowych, co podkreślił jeden z sędziów Zbigniew Cieślak, mówiąc, że cała nowelizacja jest niezgodna z konstytucją. Aż 6 z 15 sędziów TK orzekających w tej sprawie zgłosiło zdania odrębne. Jedna z nich Teresa Liszcz stwierdziła np., że wraz z tą decyzją została złamana zasada zaufania obywateli do państwa.
Sędziowie, którzy orzekli zgodność nowelizacji z konstytucją, podkreślali z kolei, że nowe prawo uchwalono w momencie kryzysu systemu zabezpieczeń i że obowiązkiem rządu jest dbanie o jego efektywność. Można się jednak zdziwić sędziowską oceną rządowego kroku, który, zdaniem sędzi sprawozdawcy Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, może przynieść tylko doraźne oszczędności.
Decyzja TK jest na rękę rządzącym. Sędziowie przyjęli wszystkie ich argumenty, pomijając zupełnie prawa rządzonych. Ich nawet nie trzeba pytać, co o tym sądzą. Mają po prostu siedzieć cicho. Czy jest jakaś broń na łudzących obietnicami w czasie kampanii wyborczej polityków? Jedyną, którą mamy, jest pamięć. Trzeba po prostu pamiętać co, kto, kiedy i dlaczego. Okazji, aby w najbliższych kilkunastu miesiącach skorzystać z zasobów naszej pamięci, będziemy mieli kilka. Są nimi każde wybory. (pr)
Cudzysłów
Z woli Chrystusa Maryja jest niejako do naszego rozporządzenia. Mamy prawo wołać do Niej: Matko! W Kościele jest Matka, Matka Chrystusa i Matka Kościoła, to znaczy Matka nas wszystkich. Oto tajemnica naszej rodzinności…
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Cudzoziemcy w ciągu ostatnich 5 lat nabyli w Polsce w sumie 1,8 mln metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowych. Obcokrajowcy kupują mieszkania przede wszystkim na terenie Warszawy.
Rząd wycofuje się z programu „Rok Rosji w Polsce”. Zapowiedź zawieszenia programu jest zwycięstwem aktywnej opinii publicznej i kontroli parlamentarnej sprawowanej przez PiS uważa Kazimierz Michał Ujazdowski.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany w ustawie o wieku emerytalnym są zgodne z konstytucją.
Sejmowa komisja kultury opowiedziała się za odrzuceniem projektu uchwały w sprawie uczczenia gen. Andrzeja Błasika. Posłowie PiS chcieli, by Sejm zwrócił się do prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych RP o podjęcie działań, które „pozwolą na przezwyciężenie kłamstwa utrwalonego w opinii światowej i przywrócenie honoru byłego dowódcy Sił Powietrznych RP”.
PiS złożył wniosek o referendum w sprawie Lasów Państwowych i obrotu ziemią przez cudzoziemców. Pod wnioskiem podpisało się 1,8 mln obywateli. Referendum miałoby się odbyć jednocześnie z wyborami samorządowymi.
Przeciw przyznaniu doktoratu h.c. José Manuelowi Barroso opowiedziała się Rada Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Argumentowano, że przewodniczący KE to były maoista i zwolennik genderyzmu.
Polskie górnictwo znajduje się w trudnej sytuacji. Na zwałach leżą miliony ton węgla, na które brak kupców. W najtrudniejszej sytuacji jest Kompania Węglowa, która większość z 55 tys. swoich pracowników wysłała na przymusowe urlopy.
Ruch metra w Warszawie był sparaliżowany przez 2 dni. Pociągi wstrzymano ze względu na wyczuwany na kilku stacjach zapach podobny do gazu. Prawdopodobnie było to celowe działanie nieznanej grupy osób.
Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.