Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Manifestacja wiary w królewskich orszakach

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia w naszej diecezji przeszły ulicami Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych korowodów dominowała młodzież i rodziny z dziećmi. Wszyscy manifestowali przywiązanie do wartości ewangelicznych, śpiewali kolędy i oglądali odgrywane na ulicach scenki opowiadające o narodzeniu Chrystusa i pokłonie trzech Mędrców ze Wschodu

Niedziela sosnowiecka 3/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Agnieszka Raczyńsko-Lorek, Katarzyna Maciejewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największy orszak, liczący blisko 4 tys. uczestników, już po raz drugi przeszedł ulicami Będzina. Po raz pierwszy w zabawę w plenerze z Mędrcami ze Wschodu włączyło się ok. tysiąc mieszkańców Jaworzna-Jelenia. Marsz Trzech Króli zorganizowany dla mieszkańców powiatu olkuskiego odbył się także w Bukownie.

W królewskim Będzinie

Orszak Trzech Króli w Będzinie zainaugurowała uroczysta Eucharystia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, biskupa Grzegorza Kaszaka. Po zakończeniu Mszy św., wierni w radosnej atmosferze tworząc orszaki: afrykański, azjatycki i europejski – wyruszyli w ponad dwukilometrową trasę, dając tym samym świadectwo swojej wiary i przywiązania do tradycji. Ksiądz Biskup, który wraz z wiernymi odwiedził „dwór Heroda”, „gospodę”, był świadkiem zwycięstwa dobra nad złem i dotarł do betlejemskiego żłóbka na Zamkowym Wzgórzu, zaznaczył, iż była to wspaniała manifestacja wiary, której królewski Będzin dawno nie widział. Po zakończeniu uczty dla ducha, było coś dla ciała – ciepła strawa ufundowana przez starostę będzińskiego Krzysztofa Malczewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patronami honorowymi będzińskiego Orszaku Trzech Króli byli: biskup Grzegorz Kaszak, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski i starosta będziński Krzysztof Malczewski. Orszak organizowały będzińskie parafie: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. Świętej Trójcy, przy współudziale Ośrodka Kultury w Będzinie. Partnerzy wydarzenia to: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie i Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Młodzież i alumni przygotowali sceny w kolejnych tzw. mansjonach Orszaku. Opiekę medyczną sprawowało Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja” we współpracy z Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Będzinie. Nad bezpieczeństwem czuwała Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Będzinie.

Reklama

W „jeleńskim Betlejem”

Po raz pierwszy ulicami Jaworzna-Jelenia, gdzie znajduje się parafia pw. Świętego Krzyża, przeszedł 6 stycznia br. Orszak Trzech Króli. Trasa orszaku rozpoczęła się przy Szkole Podstawowej nr 22, gdzie odczytano „dekret cesarski” oraz „ogłoszenie anioła o narodzeniu w Betlejem Mesjasza”. Po drodze Trzej Królowie nawiedzili „pałac Heroda”, zorganizowany przez lokalny Dom Kultury, przy którym powitał ich radosny śpiew zespołu „Jelenianki”. Podążając dalej, przy śpiewie najbardziej znanych polskich kolęd i w rytm orkiestry górniczej, prowadzeni przez gwiazdę i jeźdźców, uczestnicy Orszaku Trzech Króli dotarli na Rynek. Tu doszło do walki aniołów z diabłami. W „jeleńskim Betlejem” – kościele pw. Świętego Krzyża, wierni oddali pokłon Dzieciątku. Orszak zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. Janusza Glanowskiego, po której uczniowie tutejszej podstawówki wystawili jasełka.

Radość z Nowonarodzonego w Bukownie

Sprzed budynku Centrum Kultury w Bukownie do kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Boboli wyruszył Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział mieszkańcy powiatu olkuskiego. W postacie Mędrców ze Wschodu wcielili się przedstawiciele władz samorządowych Bukowna. Ulicznym jasełkom towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek oraz występ kuglarzy, którzy wcielili się w role anioła i diabła, staczając widowiskowy pojedynek. Ostatecznie, po długiej walce, anioł głośno dopingowany przez uczestników marszu słowami: „dobro zwycięży” oraz „diabeł a kysz” – pokonał czarta. I to właśnie zwycięski anioł wprowadził mędrców oraz uczestników orszaku do świątyni, gdzie na wszystkich czekała Maryja, Józef oraz nowo narodzone Dziecię. Kacper, Melchior i Baltazar złożyli przed Świętą Rodziną przyniesione dary. Uczestnicy Orszaku Trzech Króli, po wystawieniu jasełek, wzięli udział w uroczystej Eucharystii.

Reklama

– Cieszymy się z tego, że Pan Jezus jest wśród nas. Każda forma manifestowania tej radości jest dobra, a ta jest szczególnie owocna, gdyż jest też pewnym wyjściem do świata. Jest to także forma nowej ewangelizacji. Myślę, że ta uroczystość na stałe wpisze się w kalendarz parafii – zaznaczył proboszcz parafii w Bukownie, ks. Wojciech Tkacz.

W Orszaku za Trzema Królami

Orszak Trzech Króli promuje i przypomina znaczenie święta Objawienia Pańskiego. Jego inicjatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która od 2009 r. organizuje taką imprezę w Warszawie, ale także wspiera podobne działania innych miast. Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Kolędujmy!”. Uczestnicy Orszaków w diecezji sosnowieckiej w prawdziwie rodzinnej, radosnej i ciepłej atmosferze kolędowali i ciesząc się narodzinami Jezusa pokazali tę radość wszystkim.

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za przewodem Gwiazdy

Niedziela przemyska 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Ks. Maciej Flader

Dalsza część orszaku miała miejsce na rynku przemyskim

Dalsza część orszaku miała miejsce na rynku przemyskim

To przede wszystkim przykład wytrwałości w poszukiwaniu prawdy – mówił abp Adam Szal wskazując na Mędrców podążających za Gwiazdą. Eucharystia odprawiana w archikatedrze rozpoczęła Orszak Trzech Króli w Przemyślu.

Metropolita przemyski zauważył w homilii, że w poszukiwaniu Chrystusa ważna jest wytrwałość i zawierzenie znakom, które Pan Bóg daje człowiekowi: – Mędrcy zawierzyli tym znakom, zawierzyli także tym ludziom, których spotkali na swojej drodze, choć nie było to łatwe, bo towarzyszyło im pytanie, gdzie jest nowo narodzony Król. Mędrcy dotarli do Betlejem, uwierzyli, że nowo narodzone Dziecię położone w żłóbku jest Zbawicielem świata. Złożyli Mu symboliczne dary, o których mówi tradycja i Ewangelia: złoto, kadzidło i mirrę. Tym samym w jakiś sposób próbując rozumieć tajemnicę miłości Bożej spełniły się słowa zapowiadające królów, władców, uczonych, którzy przyszli po to, aby złożyć dary, aby oddać pokłon – wyjaśniał abp Adam Szal.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję