Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Noc Świętych w Łodzi

„Zanurzeni w Kościół”

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października br., młodzi łodzianie przyszli do archikatedry na Noc Świętych. Podczas spotkania zatytułowanego „Zanurzeni w Kościół” przypomnieli sobie tajemnicę chrztu św. i odnowili przyrzeczenia chrzcielne. W trakcie ponad dwugodzinnego czuwania były momenty radosnego śpiewu, tańca, ale nie zabrakło też ciszy, skupienia i modlitwy. O pierwszym sakramencie chrześcijanina opowiadały scenki przygotowane przez młodzież. Przy śpiewie ponad czterdziestoosobowego chóru i akompaniamencie orkiestry młodzi wnieśli relikwie świętych i błogosławionych.

Odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Młodzi podchodzili do stojącej na środku chrzcielnicy, zanurzali w niej dłoń i czynili znak krzyża. Ostatnim elementem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu. W chwili modlitwy uwielbienia, animowanej przez kapłana, młodzi oddawali Bogu swoje sprawy, troski i zmartwienia. Następnie odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. Jako pamiątkę ze spotkania otrzymali ostatnią część magnesu – układanki, która wraz z dwoma pozostałymi częściami, jakie młodzi otrzymali podczas Marszu dla Jezusa i Wieczoru Uwielbienia, utworzą jedną całość, odnoszącą się do trzech sakramentów: chrztu św., bierzmowania i Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Rok Wiary jest okazją do tego, by ludzie młodzi uświadomili sobie, że wchodząc do kościoła i zanurzając rękę w wodzie święconej, ponawiają przyjęty sakrament chrztu św. – tłumaczy ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży w Łodzi. Poza Łodzią Noc Świętych zorganizowana została w pięciu innych miastach archidiecezji.

Piotr Drzewiecki

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Pacjent ma prawo do opieki duszpasterza

Pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej, a w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia szpital musi mu zapewnić kontakt z duchownym jego wyznania. Koszty realizacji tej posługi ponosi placówka zdrowia – wynika z odpowiedzi ministerstwa zdrowia na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, która zwróciła się w sierpniu br. do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z pytaniem, czy w służbie zdrowia odmawia się duszpasterzom dostępu do pacjentów. Jak informowała, do biura RPO napływały bowiem „sygnały dotyczące braku posług duszpasterskich w niektórych zakładach służby zdrowia”. Rzecznikowi Praw Obywatelskich odpowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Reklama

Kraków

Pamięć o Biskupach Niezłomnych

W atmosferę zadumy i refleksji wprowadzili organizatorzy Krakowskiego Wieczoru Pamięci zebranych w niedzielny wieczór 27 października w sali św. Benedykta przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy w Nowej Hucie. Podczas spotkania przypomniano życie i działalność trzech polskich hierarchów: abp. Ignacego Tokarczuka, bp. Albina Małysiaka i abp. Antoniego Baraniaka, zwanych niezłomnymi.

Niezwykłą postawę śp. abp. Antoniego Baraniaka – sekretarza dwóch prymasów Polski, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego – przypomniała dr Jolanta Hajdasz z Poznania, autorka filmu „Zapomniane męczeństwo”. – We wrześniu 1953 r., gdy internowano Prymasa Polski, równocześnie aresztowano abp. Antoniego Baraniaka, którego uwięziono na Rakowieckiej w Warszawie, gdzie przez 27 miesięcy był okrutnie katowany – opowiadała Jolanta Hajdasz, podkreślając: – Arcybiskup oddany Kościołowi, ojczyźnie i Prymasowi spędził w więzieniu ten czas bez postawionych mu zarzutów.

Z kolei dr Mariusz Krzysztofiński z IPN-u w Rzeszowie przybliżył postać abp. Ignacego Tokarczuka, „kapłana, który bronił naród przed ateizmem”. – Całą swoją posługą duszpasterską opartą na trzech filarach: służbie Bogu, ojczyźnie i ludziom podkreślał, że kapłan musi być zawsze z ludem, nigdy z władzą, jakakolwiek by ta władza nie była – mówił Mariusz Krzysztofiński, a nawiązując do fenomenu nielegalnego budownictwa kościołów, z którego Hierarcha był znany, zaznaczył: – Za każdym budowniczym świątyni stał bp Tokarczuk. Budowanie kościołów to był wspólny trud wiernych, kapłanów i biskupa, pomimo szykan i represji ze strony władz komunistycznych.

Reklama

Biskupem, którego piękne życie i służbę Bogu oraz Kościołowi również przypomniano, był krakowski hierarcha bp Albin Małysiak. Jego historię przybliżył Marek Mirosławski: – Bp Albin Małysiak był postacią nietuzinkową, człowiekiem, który przeżył 94 lata. W tym czasie cierpienie go nie oszczędzało – podkreślał autor książki „Z pastorałem i humorem”, przypominając m.in., że w okresie okupacji hitlerowskiej kapłan uratował z narażeniem życia pięcioro Żydów.

Organizatorzy (parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego,Wydział Zamiejscowy w Krakowie oraz Stowarzyszenie Civitas 44) podkreślali, że w czasach, gdy w mainstreamowych mediach upowszechnia się negatywny wizerunek Kościoła, warto przypominać niezłomnych biskupów. Ich historie stanowią piękną stronę Kościoła w Polsce.

Maria Fortuna-Sudor

Motocykliści w Bełchatowie

W Kościele każdy znajdzie miejsce dla siebie

Wśród wielu duszpasterstw, jakie prowadzi Kościół, jest także duszpasterstwo motocyklistów, gromadzące użytkowników metalowych rumaków, którzy razem rozpoczynają i kończą sezon. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na zakończenie sezonu motocykliści spotkali się w Bełchatowie. Przyjechali z Łodzi, Częstochowy, Poznania, Krakowa, Wrocławia. W sumie dotarło ok. 3 tys. motocykli. Zlot motocyklistów rozpoczęła Msza św. przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie. Potem w barwnej paradzie motocykliści przejechali przez miasto na boisko szkolne, gdzie przy muzyce country wspominali czas wspólnych wypraw i wycieczek kończącego się sezonu.

Ks. Paweł Kłys

Prof. Słomińska zmarła tragicznie

W wypadku samochodowym w Warszawie 31 października br. zginęła socjolog prof. Janina Słomińska, współzałożycielka Stowarzyszenia Przymierze Rodzin i działaczka Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Od ponad 60 lat należała do Świeckiego Instytutu Dominikańskiego z Orleanu.

Reklama

Prof. Słomińska była socjologiem religii i cenionym wykładowcą akademickim. Kierowała katedrą mikrosocjologii Wydziału Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Należała do Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Societé Internationale de Sociologie des Religions.

Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

W parafii św. Jana Kantego w Częstochowie w dniach 30 listopada – 1 grudnia obędzie się II Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach. Organizatorem jest proboszcz tej parafii, ks. Marek Kundzicz.

W Polsce istnieje 11 parafii z wieczystą adoracją, z czego po 2 w archidiecezji częstochowskiej i w diecezji tarnowskiej.

Rusza Festiwal Kolęd i Pastorałek

Do 26 listopada 2013 r. przyjmowane są zapisy na XX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. To największy tego typu festiwal w Polsce. Eliminacje odbędą się w dniach 8-20 grudnia br. w 38 ośrodkach na terenie całej Polski. Finał odbędzie się w dniach 16-19 stycznia 2014 r. W ubiegłym roku do eliminacji stanęło blisko 20 tys. osób. Szczegóły i możliwość rejestracji – na stronie festiwalu: www.mfkip.pl.

Cudzysłów

Siła nienawiści i pochodnych od niej uczuć może być zneutralizowana tylko przez siłę miłości. Nienawiść szybko się wyczerpuje, miłość trwa…

* * *

Mam się nauczyć łatwo odnajdywać wewnętrzny kontakt z Bogiem, który mnie woła nawet pośrodku ulicy, w zatłoczonym autobusie, w biurze, warsztacie, wśród ludzi chorych i cierpiących czy wśród rozkrzyczanych dzieci.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Polscy rodzice nie będą decydować o tym, czy dzieci mają rozpocząć szkołę w wieku 6 lat. 8 listopada br. posłowie Sejmu RP odrzucili wniosek o referendum edukacyjne w Polsce. Za referendum głosowało 222 posłów, przeciw było 232 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W Sejmie są dwa projekty uchwał w sprawie ustanowienia roku Jana Pawła II. PiS chce, aby to rok 2014, ze względu na kanonizację, był rokiem Papieża Polaka. PO obstaje, by był to rok 2015, kiedy przypada 10. rocznica śmierci bł. Jana Pawła II.

Archeolodzy odkryli nową, masową mogiłę we Włodzimierzu Wołyńskim. Ofiary to głównie policjanci zamordowani przez NKWD zapewne w 1940 r. – poinformował „Nasz Dziennik”.

W Polsce i w krajach bałtyckich w dniach 2-9 listopada trwały największe od 2006 r. manewry kolektywnej obrony NATO.

John Kerry – sekretarz stanu USA odwiedził Polskę. Nasz kraj był jedynym europejskim państwem w planach Kerry’ego. Wizytę amerykańskiego polityka łączy się z planami modernizacji polskiej armii.

Za pracą z Polski wyjechało 2,5 mln osób, licząc od chwili wstąpienia Polski do UE.

Jerzy Buzek – były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego został uhonorowany Medalem Marcina Lutra, przyznawanym przez Radę Kościołów Ewangelickich (EKD) w Niemczech.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie sprofanowano krzyż. Głębokie ubolewanie z powodu „tak drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych” wyraził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Warszawa jest trzecią, po Moskwie i Stambule, najbardziej zakorkowaną metropolią w Europie.

Policjanci z Katowic zatrzymali 12-latka, który zdewastował nagrobki na żydowskim cmentarzu przy ul. Kozielskiej. Straty szacowane są na kilka tysięcy złotych.

2013-11-12 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Nauk o Komunikacji – nowy, siódmy wydział na UPJPII!

2024-05-08 23:57

Archiwum UPJPII

    To wielkie święto dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś, władze UPJPII oficjalnie ogłosiły powołanie nowego wydziału Uczelni!

    Wydział Nauk o Komunikacji został erygowany dekretem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej w dniu 27 kwietnia 2024 r. w 10. rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II. Decyzję watykańskiej dykasterii podpisał jej prefekt kard. José Tolentino Calaça de Mendonça oraz sekretarz prał. Giovanni Cesare Pagazzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek m.in. o obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom

2024-05-09 13:44

[ TEMATY ]

KEP

migracja

Episkopat News

Praktyczne formy wypełniania chrześcijańskiego obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom w Polsce były głównym tematem obrad Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, która spotkała się 8 maja w Warszawie.

„Zjawisk związanych z migracjami, również przymusowymi, nie można już traktować jako przejściowych anomalii, lecz trzeba postrzegać jako jedne z kluczowych wyzwań współczesności. Dla chrześcijan oznacza to przynaglenie do podejmowania konkretnych działań wspierających przybyszów i budowania w swoich środowiskach potrzebnej kultury spotkania. Jej wyrazem jest także aktywny sprzeciw wobec wszelkich działań, mających na celu wykorzystywanie cudzoziemców oraz ich krzywdzące stygmatyzowanie” - czytamy w komunikacie po spotkaniu Rady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję