Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Ewangelizować duszę Europy

Biskupi z państw Europy odpowiedzialni w swoich konferencjach episkopatu za media spotykali się w dniach 8-10 listopada br. w Barcelonie. Marketing Ewangelii i nowe technologie w służbie Kościoła – to niektóre z tematów spotkania.

Doroczne spotkanie biskupów, organizowane przez Komisję ds. Mediów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), przebiegało pod hasłem: „Ewangelizować duszę Europy. Wkład komunikacji społecznej”. 50 lat po publikacji dekretu Soboru Watykańskiego II o środkach społecznego przekazu „Inter mirifica” biskupi zastanawiali się nad „wyzwaniami i posiadanymi narzędziami dla przekazywania Ewangelii w obecnym kontekście europejskim, który nie przestaje ewoluować”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ojczyźnie Antonio Gaudiego europejscy biskupi zobaczyli, że „architektura może stać się narzędziem komunikacji i nowej ewangelizacji”. Spotkanie zakończyło się Mszą św. w zaprojektowanej przez Gaudiego bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.

Ukraina

Na grobach rodaków

W pierwszych dniach listopada 2013 r. na największych cmentarzach w Kijowie odbyły się nabożeństwa żałobne za zmarłych Polaków tej części Ukrainy. Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, wraz z ks. Leszkiem Tokarzewskim TChr, kapelanem Polaków w Kijowie, pracownikami ambasady polskiej i przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie odwiedzili Kwaterę Legionistów Polskich na cmentarzu Bajkowa i Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, czwarty cmentarz katyński, obok otwartych w 2000 r. cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie.

Do zorganizowania tej pielgrzymki pamięci przyczynili się Kapelania Polska, polska ambasada oraz Narodowościowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „Zgoda”.

(Ks. WW)

Hostie z Argentyny dla Papieża

Hostie dla codziennych Mszy św. papieża Franciszka w Domu św. Marty wypieka więźniarka z Argentyny. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował 3 listopada w dodatku dla pań, że hostie przygotowują benedyktynki mieszkające na przedmieściu San Isidoro w Buenos Aires, a pomaga im przy tym więźniarka z miejscowego więzienia.

Reklama

Według watykańskiego dziennika, papież Franciszek w osobistym liście podziękował więźniarce Gabrieli C. Przy tej okazji przypomniano, że od początku pontyfikatu papież Franciszek kilkakrotnie spotkał się z więźniami, m.in. w Wielki Czwartek odwiedził rzymskie więzienie dla młodocianych więźniów.

W Wielkiej Brytanii brakuje biskupów

Niemal jedna trzecia katolickich diecezji w Wielkiej Brytanii nie ma ordynariusza. Tamtejsi duchowni podkreślają, że brak nominacji biskupich jest demoralizujący i negatywnie wpływa na życie diecezji – alarmuje katolicki tygodnik „The Tablet”.

Na biskupa czeka obecnie 9 spośród 30 diecezji, niektóre już od ponad roku. Wkrótce wiek emerytalny osiągnie kolejny biskup – Terence Brain z diecezji Salford, co oznaczać będzie brak ordynariusza dokładnie w jednej trzeciej brytyjskich diecezji, nie licząc dwóch biskupów pomocniczych potrzebnych w londyńskiej archidiecezji Westminster.

Patriarcha Cyryl odznaczył Putina

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odznaczył 4 listopada prezydenta Rosji Władimira Putina nagrodą Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego, który pod koniec października obradował w Moskwie. Nastąpiło to podczas spotkania obu przywódców w Salonach Patriarszych na Kremlu z okazji obchodzonego wtedy Dnia Jedności Ludowej. Wcześniej obaj zwiedzili wystawę-forum „Ruś Prawosławna – na Dzień Jedności Ludowej”, otwartą w stołecznym Maneżu na Placu Czerwonym. Wręczając odznaczenie, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) podkreślił „bezprzykładne zasługi” głowy państwa w odbudowie mocarstwowości Rosji. Zdaniem Cyryla, który jeszcze na Soborze 31 października br. mówił, iż Rosja znajduje się obecnie na krawędzi katastrofy, kraj przeżywa teraz „stopniowy rozwój”, o czym świadczy m.in. wspomniana wystawa, poświęcona 400. rocznicy dynastii Romanowów.

Reklama

USA

Nowy Herod

Nowym Jorkiem, zwanym haniebną stolicą aborcji USA, rządzić będzie nowy burmistrz, jeszcze bardziej radykalny niż jego poprzednicy na tym stanowisku, sprzymierzeniec przemysłu aborcyjnego. Bill de Blasio z Partii Demokratycznej, który wygrał wybory z miażdżącą przewagą 73 proc., zapowiada walkę z centrami pomocy dla kobiet w ciąży i ekspansję nowych klinik aborcyjnych.

Miasto Nowy Jork ma jedne z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem de Blasio zapowiada intensyfikację wysiłków na rzecz ułatwienia i rozwijania działalności placówkom aborcyjnym. Obiecuje wyszukać dla nich dzielnice, w których wciąż nie ma centrów aborcyjnych, i na korzystnych warunkach umożliwić otwieranie tam nowych placówek. Jednocześnie zamierza rozprawić się z kierowanymi przez obrońców życia centrami pomocy dla kobiet w ciąży. Według polityka, który w młodości czerpał inspirację z ruchu komunistycznych sandinistów w Nikaragui, centra pomagające kobiecie urodzić dziecko, wspierające ją materialnie i szukające dla dziecka rodziców adopcyjnych udają jedynie profesjonalne kliniki, gdyż nie oferują aborcji.

Ziemia Święta

Zniszczyli budynek należący do Kościoła

Mianem „aktu wandalizmu” nazwał łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal zburzenie przez wojsko izraelskie budynku mieszkalnego należącego do Kościoła. Ten fakt jest sprzeczny zarówno z prawem izraelskim, jak i międzynarodowym, „nie przysłuży się także procesowi pokojowemu” – oświadczył patriarcha. Adwokat patriarchatu – Mazen Qupty zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Według źródeł kościelnych, jest to pierwszy tego typu przypadek.

– Budynek został rozebrany wczesnym rankiem 28 października – twierdzi najemca palestyński, który od wielu lat wynajmuje dom dla swojej 14-osobowej rodziny.

Według patriarchatu, sąd w Jerozolimie po przeprowadzeniu dochodzenia uznał, że dom jest „nielegalny” i pod koniec listopada 2011 r. nakazał jego rozbiórkę. Jest to jednak sprzeczne z prawem, ponieważ budynek pochodzi z czasów przed utworzeniem Izraela, a więc sprzed 1948 r., i był zamieszkany przed zajęciem Wschodniej Jerozolimy przez Izrael w 1967 r. – Prawo izraelskie zabrania burzenia domów starszych niż pięcioletnie – przypomniał adwokat łacińskiego patriarchatu.

Reklama

Cudzysłów

Jak można zwiastować Dobrą Nowinę, kiedy szuka się pochwały, pochlebstwa i najlepszego miejsca. (…) Ludzie kierujący się ambicją szukają stanowisk, a nie misji.

Kard. Luis Antonio Tagle, metropolita Manili

Ludzie

Kard. Reinhard Marx

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi uczcił w Dniu Zadusznym ofiary hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, spoczywające na tamtejszym cmentarzu. – To przerażające, że takie miejsce istniało, ale jeszcze bardziej przerażające byłoby, gdybyśmy zapomnieli i starali się to ukryć – powiedział kard. Reinhard Marx. – Przypominanie nie powoduje, że koszmary stają się mniejsze, one się powiększają, gdyż za każdym razem stajemy bezradni wobec faktu, jak mogło do czegoś takiego dojść w naszym kraju – analizował kard. Marx.

Obóz założony przez hitlerowców 22 marca 1933 r. w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau w pobliżu Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów.

Węgry

Pomnik św. Jadwigi i Władysława Jagiełły

Pomnik św. Jadwigi Królowej i króla Władysława Jagiełły wzniesiono na Wzgórzu Zamkowym koło Bramy Wiedeńskiej w Budapeszcie z inicjatywy rządu Litwy, która obecnie przewodniczy Unii Europejskiej, oraz Węgierskiej Pomocy Maltańskiej. Pomnik został odsłonięty 30 października br. Podczas uroczystości zwrócono uwagę, że małżeństwo Jadwigi – córki Ludwika Wielkiego, króla Węgier i Polski – i Władysława Jagiełły – władcy Litwy, zawarte w 1386 r. w Krakowie, otworzyło nową erę w dziejach Polski i Litwy, która dzięki przyjęciu chrześcijaństwa weszła do rodziny państw europejskich. Podkreślono, że Polska, Litwa i Węgry od wieków kształtowały oblicze Europy. Stwierdzono ponadto, że pomnik stanie się ważnym punktem spotkań dla wszystkich narodów Europy. Ma też przypominać o tym, jak ważną rolę w historii narodów i krajów Europy Środkowej odegrała dynastia jagiellońska.

Krótko

W Damaszku 5 listopada br. pocisk moździerzowy trafił w budynek nuncjatury apostolskiej. Nie ma ofiar w ludziach, są natomiast straty materialne.

Grecja została potępiona za pozbawienie homoseksualistów prawa do zawierania związków cywilnych. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zawieranie związków cywilnych nie powinno być zarezerwowane wyłącznie dla par heteroseksualnych.

W Irlandii w maju 2015 r. odbędzie się referendum w sprawie przyznania związkom osób tej samej płci statusu małżeństwa – ogłosił rząd w Dublinie. Na decyzję, którą poprzedziła kwietniowa, pozytywna rekomendacja Konwencji Konstytucyjnej tego kraju, wpłynął aktywny lobbing laburzystów – partnerów koalicyjnych rządu.

Alli Chamenei – najwyższy duchowy przywódca Iranu poparł rozmowy ze społecznością międzynarodową w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Jest to odczytywane jako poparcie dla prezydenta Hasana Rowhaniego, który obrał kurs normalizacji stosunków z Zachodem.

Ślady radioaktywnego polonu w ciele byłego palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata „sugerują niezbicie ingerencję osób trzecich” – poinformowali szwajcarscy eksperci, którzy prowadzili analizy. Zastrzegli, że nie mogą powiedzieć, czy polon był przyczyną śmierci Arafata.

Indie wysłały w kosmos pierwszą własną sondę badawczą. Bezzałogowa maszyna leci w kierunku Marsa i dotrze do celu po 300 dniach.

Gari Kasparow – były szachowy mistrz świata i jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji wystąpił o obywatelstwo Łotwy. Swój ruch tłumaczy bezpieczeństwem.

Młodzi przestają korzystać z Twittera i Facebooka. Nie dlatego, że nie podobają im się już media społecznościowe, ale dlatego, że na tych platformach są ich rodzice. Nastolatkowie do komunikacji wybierają mniejsze portale.

2013-11-12 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kasper: uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina o misji ewangelizacyjnej Kościoła

2024-05-09 16:08

[ TEMATY ]

ewangelizacja

wniebowstąpienie

Kard. Kasper

Włodzimierz Rędzioch

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina o misji ewangelizacyjnej Kościoła - powiedział kard. Walter Kasper w wywiadzie dla www.communio.de emerytowany kardynał Kurii Rzymskiej wskazał na znaczenie Wniebowstąpienia Pańskiego dzisiaj i aktualne wyzwania stojące przed Kościołem m. in. potrzebę skupienia się biskupów i księży na ich głównym zadaniu i przekazania niektórych obowiązków osobom świeckim.

Wniebowstąpienie Pańskie nie jest zrozumiałe we współczesnych czasach. Zamiast interpretować je jako jakąś lokalną zmianę w kosmosie, kard. Kasper opowiada się za interpretacją, która podkreśla "przejście do pełni życia z Bogiem". Kardynał wyjaśnił: "Niebo jest również metaforą uosobienia ludzkiego spełnienia i szczęścia według współczesnego stylu życia. Mówimy na przykład, że `czujemy się jak w siódmym niebie` lub że `mamy niebo na ziemi`. W tym sensie niebo jest wymiarem autotranscendencji osoby i spełnieniem naszej nadziei ponad wszelkie oczekiwania".

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję