W auli WSD w Łodzi spotkali się wolontariusze Caritas Archidiecezji Łódzkiej, którzy codziennie angażując swój czas i swoje siły, spieszą z pomocą: chorym, samotnym, osobom w kryzysie bezdomności, potrzebującym pomocy fizycznej i psychicznej.
Jak zauważa Tomasz Kopytowski – nadzieja to jest coś, po co ludzie do nas najczęściej przychodzą. Gdy ktoś przychodzi do Caritas, to przychodzi po to, by chwycić się nadziei – w różnych trudnych, a czasem beznadziejnych życiowych sytuacjach – podkreśla dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Składając życzenia wszystkim wolontariuszom, powiedział - bardzo wam życzę żebyście byli takimi świadkami nadziei w waszej codziennej pracy. Byście byli ludźmi, którzy mogą być dla innych oparciem. Niech ten rok będzie pełen Bożej Miłości, która jest podstawą naszej działalności – życzył dyrektor Caritas.
Reklama
W spotkaniu wziął udział bp Zbigniew Wołkowicz, który odwołując się przykazania miłości Boga i bliźniego, wskazał na to, że - życie Przykazaniem Miłości – Jezusowym Przykazaniem – umożliwia nam to, że Boże Narodzenie może być przez cały rok. Dlaczego? Dlatego, że "gdzie dwaj albo trzej zebrani są w imię moje, tam jestem pośród nich"! W "imię moje”, to znaczy w imię takiej Miłości, o którą prosi Pan Jezus, w miłości wzajemnej. Gdy pomiędzy nami jest wzajemna miłość, to Pan Jezus jest między nami. Kiedy razem służymy innym, to jest między nami Pan Jezus, to inni spotykają przez nas żywego Jezusa - tłumaczył bp Wołkowicz.
Zwracając się do wolontariuszy, biskup pomocniczy powiedział - chciałbym życzyć wam, wam, którzy robicie bardzo dużo dobra, którzy służycie tym najbardziej potrzebującym, najbardziej biednym, żebyście, będąc we spólnocie, doświadczali miłości Chrystusa. By Chrystus przez was pomagał innym. By Pan Jezus rodził się w każdej waszej relacji po to, żeby On mógł przemieniać serca innych ludzi i wlewał w ich serca nadzieje! – mówił hierarcha.
Uczestnicy spotkania wzięli udział we wspólnym kolędowaniu prowadzonym przez zespół muzyczny, złożyli sobie wzajemnie życzenia, dzieląc się opłatkiem.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej powołał do istnienia bp Wincenty Tymieniecki w 1932 roku, a jej pierwszym dyrektorem został ks. Stanisław Nowicki. W latach 1950-1989 władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto, zakazując działalności. Dnia 2 IV 1990 na mocy dekretu biskupa diecezjalnego Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, a jej dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza.
Obecnie Caritas Archidiecezji Łódzkiej zajmuje się wszystkimi grupami społecznymi. Prowadzi: dwie świetlice środowiskowe dla dzieci na terenie Łodzi, dwa domy dziennego pobytu, gdzie seniorzy aktywizują się, razem się modlą i jedzą wspólnie posiłki. Caritas prowadzi dwa podmioty lecznicze: hospicjum domowe – gdzie specjaliści medycy dojeżdżają do domów swoich pacjentów oraz Integracyjny Zakład Leczniczy. W Drzewocinach znajduje się ośrodek wypoczynkowo – rehabilitacyjny, gdzie organizowane są turnusy rehabilitacyjne. W Łodzi przy ul. Wólczańskiej znajduje się punkt pomocy charytatywnej, który w tej chwili jest centrum pomocy migrantom i uchodźcom. Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi wiele różnych działań, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, bezdomnym, bezrobotnym i niepełnosprawnym.