Reklama

Niedziela Łódzka

Z wizytą w Bełdowie

Niedziela łódzka 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Waldemar Kulbat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Usytuowana pośród malowniczego krajobrazu niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie, jest parafią z wielkimi tradycjami, a jej historia sięga XIV wieku. 29 września 2013 r. parafia przeżywała wizytację pasterską. Wizytację przeprowadził bp Adam Lepa. Przybył także ks. kan. Kazimierz Marczak, poprzedni zasłużony duszpasterz parafii. Stan duszpasterski i gospodarczy parafii przedstawił ks. proboszcz Jarosław Leśniak, sprawujący swój urząd od trzech lat.

W parafii krzewi się bogate życie religijne, o czym świadczy działalność grup parafialnych. Należy do nich liczna asysta, młodzież działająca w scholi oraz w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Chłopcy i młodzi mężczyźni chętnie posługują jako służba liturgiczna ołtarza. Osoby starsze należą do sześciu kółek różańcowych. Przy parafii działa rada parafialna, która wspiera Księdza Proboszcza w podejmowaniu decyzji w sprawach gospodarczych, a także duszpasterskich. O życiu religijnym parafii świadczy wysoki udział wiernych podczas niedzielnej Eucharystii oraz rosnąca liczba przystępujących do Komunii św. Duża liczba wiernych uczestniczy w dniach chorych oraz praktykuje pierwsze piątki miesiąca. Powraca dawna tradycja nabożeństw majowych przy wiejskich kapliczkach i przydrożnych krzyżach. W bieżącym roku w każdej wsi była odprawiana Msza św. przy kapliczce wraz ze śpiewem Litanii Loretańskiej i poświęceniem pól. Harmonijnemu współżyciu wspólnoty sprzyja owocna współpraca ze Szkołą Podstawową, jednostkami ochotniczych straży pożarnych, kołami gospodyń wiejskich, Chórem Akademickim oraz Regionalną Kapelą Ludową. Zaangażowanie tych grup uświetnia i ubogaca wszelkie uroczystości religijne. W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz podkreślił duże zatroskanie parafian o sprawy gospodarcze parafii. Dzięki pomocy wiernych wymieniono instalację i oświetlenie kościoła. Wymieniono i odrestaurowano kościelne ławki, odremontowano i pomalowano wnętrze kościoła. Została wyremontowana organistówka, która obecnie służy społeczności jako apteka i zakład fryzjersko-kosmetyczny. Prace porządkowe i remontowe były prowadzone także na parafialnym cmentarzu, gdzie powstało pomieszczenie gospodarcze i została wyremontowana kaplica pogrzebowa. W budynku plebanii i pomieszczeniach gospodarczych prowadzone są nadal prace remontowe. Obecnie jest przeprowadzany remont poszycia dachowego kościoła i dobiegają końca prace porządkowe na parkingu, a także placu i przy kapliczkach Matki Bożej w Bełdowie. Postępuje też wymiana okien w kościele na nowe, termiczne, a planowane jest wykonanie nowych kamiennych podestów pod ołtarzami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas Mszy św. sprawozdania ze swojej działalności przedstawiły poszczególne grupy parafialne: rada duszpasterska, przedstawiciele młodzieży, Żywego Różańca oraz asysty. Do rady duszpasterskiej, która zajmuje się także sprawami gospodarczymi, należy dziesięć osób. W ramach liturgicznej służby ołtarza posługuje 30 ministrantów i lektorów. Natomiast w asyście, która może poszczycić się sięgającą w odległą przeszłość historią, działa 80 osób. Na katechezę uczęszcza 100 proc. dzieci i młodzieży, natomiast w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 40 proc. zobowiązanych do uczestnictwa wiernych.

Ksiądz Biskup wezwał wiernych do refleksji nad sprawą uczestnictwa we Mszy św. oraz świadectwa wiary wobec otoczenia. To Msza św. jest źródłem wiary i miłości wspólnoty. Podczas liturgii sakramentu bierzmowania Ksiądz Biskup mówił do młodzieży o zobowiązaniach płynących z przyjęcia łaski Ducha Świętego. – Powiedz mi: kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus, a ja Ci powiem, jakim jesteś chrześcijaninem – stwierdził. Ksiądz Biskup wskazywał na liczne przykłady świadectwa wiary wielu wybitnych ludzi.

Bp Adam Lepa przedstawiając wyniki przeprowadzonej wizytacji, obejmującej sprawy duszpasterskie, katechetyczne i gospodarcze, wyraził uznanie dla ofiarnej pracy Księdza Proboszcza oraz współpracujących z nim wiernych. Dziękując Poboszczowi, w imieniu ordynariusza abp. Marka Jędraszewskiego stwierdził, iż jest gorliwym kapłanem, który wzorowo i ofiarnie spełnia powierzoną mu misję na wielorakim polu spraw duszpasterskich i gospodarczych.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe rośnie na starym

Niedziela łódzka 13/2018, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Łódź

Archiwum duszpasterstwa tradycji

Komunia św. udzielana jest na klęcząco

Komunia św. udzielana jest na klęcząco

Kaplica przy kościele Chrystusa Odkupiciela w Łodzi. Od roku służy duszpasterstwu tradycji. Choć oficjalnie parafią nie jest, odbywają się tu chrzty i śluby. Także wielu określa to miejsce jako najmniejszą parafię archidiecezji łódzkiej. I jako swoje miejsce w Kościele

W każdą niedzielę uczestniczy tu w Mszy św. niemała liczba wiernych, na Boże Ciało razem z parafianami idą w procesji między blokami, przygotowują też swój ołtarz. W tym roku w swojej kaplicy przeżywali pierwsze Triduum Paschalne, a 17 kwietnia abp Grzegorz Ryś bierzmuje w rycie nadzwyczajnym piętnaście młodych osób.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję