Reklama

Niedziela Łódzka

Czego szuka młodzież?

Niedziela łódzka 22/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

młodzi

Kościół

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - Czy Kościół potrafi przyciągnąć młodzież? Można spotkać młodych ludzi w dyskotekach, na stadionach, w supermarketach i wielu innych miejscach, natomiast nie zawsze widzimy młodzież w kościele.

KS. PRZEMYSŁAW GÓRA: - To prawda, że młodzi pragną rozrywki, zabawy, bo człowiek jest istotą stworzoną do radości, homo ludens. Jednak młodzież jest twórcza i szuka głębi. Młodzi garną się do wspólnot, młodzi szukają czegoś więcej, trzeba po prostu zaryzykować, dać im siebie, poświęcić swój czas. Jako duszpasterz młodzieży mam wspaniałych pomocników tzw. Radę Młodych. Oni przygotowali grunt wcześniejszą piękną pracą latami. To oni zasypują swoich duszpasterzy pomysłami, my to rozeznajemy, oceniamy, nieraz krytycznie i wspólnie realizujemy. Ważnym elementem spotkań Rady Młodych jest comiesięczna formacja, podczas której gromadzimy się na Eucharystii w katedrze i rozważamy teksty Pisma Świętego. W Roku Wiary źródłem naszej inspiracji jest List Apostolski „Porta Fidei”.

- Czy mógłby Ksiądz podać przykłady odpowiedzi młodzieży?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pierwszą inicjatywą było zorganizowanie 31 października 2011 r. Nocy Świętych, „wieczoru chwały” przy relikwiach świętych i błogosławionych, którzy przeszli przez łódzką ziemię. Katedra w Łodzi wypełniła się młodzieżą. Spotkanie to było także alternatywą dla narzucanej młodym ludziom pogańskiej duchowości Halloween. Młodzi ludzie uczestnicząc w Nocy Świętych już dwa razy w Łodzi, mogą się przekonać, że pogańskie imprezy i bale nie mają nic wspólnego ani z naszą kulturą, ani tym bardziej z chrześcijańskim przeżywaniem uroczystości Wszystkich Świętych. To zwyczaje zupełnie obce naszej tradycji. Nawet traktowane jako zabawa, mogą być niebezpieczne, bo spłycają i zakłamują prawdę o śmierci, a to paradoksalnie zamiast zmniejszyć, tylko pogłębia strach przed nią. W trosce o dobro młodzieży trzeba rozmawiać o problemie obecności Halloween w szkole z osobami odpowiedzialnymi i rodzicami.
Pojawiły się także kolejne propozycje dotychczas nieznane w Łodzi. W ubiegłym roku udało się zorganizować Diecezjadę, na którą złożyła się gra miejska i zawody sportowe, a w tym roku podczas Wielkiego Postu na zakończenie szkolnych rekolekcji przygotowaliśmy ze wspólnotą młodzieży salezjańskiej Misterium Męki Pańskiej ulicami Łodzi. Mimo dziesięciostopniowego mrozu, w misterium uczestniczyło wielu młodych.

- Jakie inicjatywy zostały podjęte w związku z Rokiem Wiary?

- W naszej archidiecezji realizujemy przemyślany program Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. Jest on rozpisany na poszczególne miesiące. W każdym dekanacie raz w miesiącu odbywają się spotkania młodzieży ze wszystkich parafii dekanatu. To jest bardzo konkretna propozycja. Opracowane materiały zawierają elementy biblijne, liturgiczne oraz pokazujące konkretne sylwetki świadków wiary. Młodzież ocenia te propozycje jako bardzo interesujące.

Reklama

- Jak przebiegają spotkania w parafiach?

- Bardzo wiele zależy od zaangażowania księży. Parafia jest pierwszą przestrzenią dotarcia do młodych, w niej odbywa się przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Katecheza w szkole to kolejna bardzo ważna przestrzeń ewangelizacji. Dzisiaj katechezę w gimnazjum i liceum trzeba niejednokrotnie zaczynać od podstaw, od głoszenia kerygmatu. Jest to niełatwe zadanie. Podam przykład: w ubiegłym roku z klasy maturalnej, którą katechizowałem, pojechała tylko jedna osoba na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. W tym roku już prawie cała klasa. Trzeba o tym mówić, zachęcać, proponować. Sam szukam metod, ale wymagając od siebie, widzę owoce. Jest wielu księży pełnych poświęcenia. Oni pokazują, że można. Drzwi wielu plebanii i sal parafialnych są szeroko otwarte dla młodzieży. W wielu dekanatach udaje się organizować dekanalne spotkania dla młodzieży kolejno w każdej parafii. Np. „Dialogi Młodych” w Pabianicach gromadzą kilkaset osób, comiesięczne regularne spotkania odbywają się w dekanacie łaskim i w wielu miejscach Łodzi.

- Jednak wielu młodych nie zawsze pamięta o uczestnictwie w niedzielnej Eucharystii.

- Dlatego chcemy, aby zwieńczeniem naszego święta Eucharystii, na który składa się każdego roku procesja eucharystyczna i Msza św., był także wieczór uwielbienia za dar Eucharystii adresowany szczególnie do młodzieży. Eucharystia to najcenniejszy skarb, naszym zadaniem jest mówić o niej nowym językiem, w duchu nowej ewangelizacji, ale zawsze mając świadomość, że obcujemy z największą świętością. Zaprosiliśmy z koncertem ewangelizacyjnym zespół „Deus Meus”. Wokaliści tego zespołu przez dwa dni poprowadzą warsztaty muzyczne i podzielą się świadectwem wiary podczas koncertu. Najważniejszym momentem wieczoru uwielbienia będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

- Co jeszcze zaproponuje Ksiądz młodym w Roku Wiary?

- Jesienią planujemy trzydniowe forum młodych dla liderów parafialnych grup młodzieżowych. Podobne odbyło się przed rokiem, a ukoronowaniem Roku Wiary dla łódzkiej młodzieży będzie kolejna Noc Świętych 31 października, spotkanie w katedrze łódzkiej, wcześniej wypróbowane, wokół relikwii świętych. To czas, abyśmy przypomnieli sobie, że świętość to nasz cel i zadanie. A jeśli tak ustawimy nasze życie, to zawsze nam będzie towarzyszyła świadomość, że nasze doświadczenie wiary służy jako wsparcie dla wiary innych.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu

Niedziela legnicka 42/2012, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Kościół

Bazylika

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Uroczystość nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Po wielu latach starań i przygotowań w niedzielę 7 października kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczystości przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Wstępem do tego uroczystego dnia była premiera oratorium „Matko Najpiękniejszego” autorstwa ks. Bartłomieja Kota. Napisane specjalnie na ten dzień, wystawione zostało w sobotę wieczorem. W niedzielnym święcie bolesławieckiego Kościoła udział wzięli: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, biskup legnicki Stefan Cichy oraz biskup Marek Mendyk, a także biskupi z sąsiednich diecezji oraz z Niemiec i Białorusi. Do koncelebry stanęło także wielu księży. Przybyli również przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich, lokalnych, wojska, policji, straży miejskiej. Bolesławiecka bazylika zapełniła się rzeszą wiernych, którzy nie pomieścili się we wnętrzu świątyni. Dla tych, którzy pozostali na zewnątrz, przygotowano miejsca siedzące oraz telebim, dzięki któremu mogli widzieć wszystko, co działo się wewnątrz bazyliki.
Uroczystość rozpoczęła się o g. 11.30 przed ratuszem miejskim, gdzie na Prymasa Polski oczekiwali gospodarze oraz zaproszeni goście. Abp Józef Kowalczyk został powitany przez orkiestrę dętą oraz przez kompanię honorową Wojska Polskiego z bolesławieckiej Brygady Artylerii. Następnie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której zgromadzeni wysłuchali wykładu na temat historii Bolesławca. Prezydent miasta powiedział o dzisiejszych osiągnięciach i problemach bolesławieckiej społeczności. Wyraził też radość z faktu, że dobre relacje i dobra współpraca między władzami lokalnymi oraz parafiami owocuje tym właśnie świętem. Głos zabrał również Prymas Polski, który pogratulował dobrej współpracy. Powiedział m.in, że jest to dowód na to, że działanie dla dobra człowieka potrafi jednoczyć władze świeckie i duszpasterzy. Nie zachodzi obawa ani o laicyzację życia społecznego, ani o jego klerykalizację. Człowiek bowiem ma zarówno potrzeby materialne, jak i duchowe. Wspólne działanie prowadzi do pełnego rozwoju człowieka. Znakiem i dowodem tego, jest nadanie bolesławieckiej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej.
Po sesji Rady Miasta w kierunku kościoła wyruszyła procesja z relikwiami Krzyża Świętego, zachowanymi w tej świątyni od ponad 300 lat. Prymas Polski oraz Biskup Legnicki odsłonili herb papieski z napisem „Basilica Minor” znajdujący się nad wejściem głównym do świątyni. Przecinając symboliczną wstęgę, otworzyli nowy rozdział historii tego miejsca.
Przed rozpoczęciem Eucharystii wszystkich przybyłych powitał gospodarz diecezji bp Stefan Cichy. Podkreślił, że jest to trzecia bazylika mniejsza w naszej diecezji. Ten tytuł to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie. Bazylika bowiem to miejsce, które ma promieniować duchowością na obszarze, na którym się znajduje. Po rozpoczęciu Mszy św. dekret Stolicy Apostolskiej nadający świątyni tytuł bazyliki odczytał pracownik Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. Arkadiusz Nocoń. Na uroczystości obecny był również prof. Roberto Fusco, również pracownik tej Kongregacji, zajmujący się m.in. nadawaniem tytułów bazyliki wybranym świątyniom. Był on członkiem komisji z ramienia Stolicy Apostolskiej, która była w Bolesławcu i która określiła warunki, jakie należy spełnić, by świątynia otrzymała ten zaszczytny tytuł.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił abp Józef Kowalczyk. Mówił o historii tej świątyni sięgającej czasów średniowiecza. Wskazał też na związek tego kościoła z losami ziem i ludzi, którzy na przestrzeni wieków żyli na tym terenie. Podkreślił, że tytuł bazyliki otrzymują kościoły o szczególnych walorach historycznych, walorach artystycznych oraz duchowych. Bazylika bowiem to nie tylko miejsce, które przyciąga turystów i koneserów sztuki, ale to przede wszystkim miejsce kultu, modlitwy, życia duchowego, miejsce szczególnej łączności z Ojcem Świętym. Prymas Polski podkreśli, że uroczystość ta dokonuje się we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. To pamiątka szczególnej interwencji Matki Bożej, wyproszona przez modlitwę różańcową, która w XVI wieku obroniła chrześcijańską Europę przed nawałą turecką podczas bitwy morskiej pod Lepanto. W ciągu wieków chrześcijanie wielokrotnie doświadczali opieki Matki Bożej w różnych sytuacjach życia. Dziś Maryja opiekuje się tym miastem i tym miejscem. Znakiem tego jest nowa bazylika nosząca Jej imię. Wyraził też nadzieję, że to miejsce będzie przyciągało coraz większe rzesze pielgrzymów, którzy doświadczać będą opieki Wniebowziętej Matki Boga.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał prezydent Bolesławca Piotr Roman. Podziękował w imieniu władz miasta i wszystkich mieszkańców za to wyróżnienie, jakim jest tytuł bazyliki dla tej centralnej świątyni miasta. To owoc wieloletnich prac rozpoczętych przez śp. ks. Władysława Rączkę i kontynuowanych przez obecnego proboszcza ks. Andrzeja Jarosiewicza. Nie bez znaczenia jest ofiarność zwykłych ludzi, ale też i wsparcie samorządu lokalnego. Ten ważny i historyczny moment z pewnością przyczyni się do promocji miasta w świecie, bowiem od tego dnia na stałe wpisze się na mapę miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym i religijnym. - Wszystkim nawiedzającym nasze miasto i tę bazylikę życzę, by piękno utajone w kamieniu, barokowej sztuce, zabytkowej zabudowie miasta stało się okazją do odkrywania walorów uniwersalnej chrześcijańskiej kultury - zakończył Piotr Roman.
Słowa wdzięczności Bogu i ludziom skierował także gospodarz miejsca ks. Andrzej Jarosiewicz. Dziękując wszystkim przybyłym gościom oraz ofiarodawcom i instytucjom, które przyczyniły się do przywrócenia dawnej świetności tej świątyni, wyraził nadzieję, że bazylika bolesławiecka będzie miejscem, które będzie pomagało wszystkim stawać się autentycznymi świadkami Chrystusa i jego Matki. Życzył też wszystkim nawiedzającym to miejsce, by karmiąc się Słowem Bożym i umacniając się sakramentami świętymi odważnie głosili Ewangelię we współczesnym świecie.
Uroczystość zakończyła się odsłonięciem tablicy upamiętniającej ten dzień, umieszczonej w prezbiterium oraz pasterskim błogosławieństwem Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11

[ TEMATY ]

święty

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję