- Temat szeroko rozumianej martyrologii dzieci w kontekście historii II wojny światowej jest nadal kwestią, która nie znajduje właściwego odzwierciedlenia w powszechnej świadomości historycznej – powiedział dr Ireneusz Maj.
W Łodzi odbyła się konferencja naukowa pt. „Dzieciństwo czasu wojny. Polskie dzieci pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” organizowana przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i łódzki Dom Kultury. - Muzeum już po raz drugi organizuje konferencję naukową. Jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ łączymy konferencję z 4. zjazdem ocalałych. Chcemy docenić świadków historii – tych, którzy jeszcze są w stanie podzielić się swoimi relacjami, wspomnieniami, chcą przekazać pałeczkę sztafety międzypokoleniowego łącznika historycznego. Temat jest niezwykle trudny emocjonalnie, bo dotyczy cierpienia dzieci. Oddzielenie emocji od faktów jest niezwykle trudnym zadaniem. Każdy historyk, który się z tym mierzy, ma szczególną misję. Tą misję realizujemy każdego dnia, ona wpływa na nasze życie. Tematem losów polskich dzieci wielu z nas zajętych jest przez większość czasu – o tym się myśli, przeżywa w sercu, a potem dokonuje analizę, wyciąga wnioski – powiedział dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas dwudniowego wydarzenia prelekcje wygłosili naukowcy zarówno z Polski, jak i z Niemiec. Podjęli tematy związane z obozami koncentracyjnymi, germanizacją, pracami przymusowymi oraz wysiedleniami. Prelegentami byli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu w Wolverhampton oraz Uniwersytetu w Bayreuth, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wyniki badań zaprezentowali także pracownicy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
- Temat szeroko rozumianej martyrologii dzieci w kontekście historii II wojny światowej jest nadal kwestią, która nie znajduje właściwego odzwierciedlenia w powszechnej świadomości historycznej. (…) Właśnie przybliżeniu tych aspektów wojennej historii służy organizowana przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu druga konferencja naukowa – podkreślił dyrektor muzeum. W trakcie konferencji odbyły się spotkania autorskie z Margot Löhr, psycholog, autorką dwutomowej publikacji poświęconej dzieciom robotnic przymusowych w Hamburgu oraz prof. Johannesem Dieter-Steinertem, współautorem publikacji poświęconej historii niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi.