„Przeżywając obecnie „Czas dla Stworzenia” który potrwa do 4 października, mając na uwadze ostatnie orędzie papieża z tej okazji, pamiętajmy, że z ekologią zostaniemy do końca świata i tego tematu nie da się ominąć. Nie do przecenienia jest troska nie tylko o „wspólny dom”, ale w tym aspekcie dbałość także o świadomość nowych pokoleń, które powstają i przyjdą” – mówi bp Tadeusz Lityński – na ogólnopolskim spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy środowisk Laudato Si.
Ks. Krzysztof Mak z Wrocławia uważa, że „O potrzebie działań edukacyjnych wśród młodzieży i szerokiego społeczeństwa w zakresie ekologii w ogóle nie ma o czym dyskutować. To jest po prostu oczywiste.”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Nie należy wątpić w istnienie możliwych i ciekawych, a nawet skutecznych sposobów aktywności duszpasterskiej w przestrzeni tzw. „Laudato si”. Dla przykładu - w mojej diecezji 1 września z okazji Światowych Dni Modlitwy o Ochronę Stworzenia otwarto profesjonalne studio telewizyjne „Dom Ojca”, które poświęcił bp Damian Bryl i będzie ono służyło m.in. do realizacji systematycznych programów dedykowanych tematyce ekologicznej” – mówił ks. Marek Jasianek z diecezji kalisliej.
„Bardzo dobrze, że nasze spotkanie ma również elementy warsztatu szkoleniowego, bowiem komunikacja z młodzieżą szkolną jest wg mnie priorytetowym zadaniem” – uważa ks. Paweł Koralewski z diecezji włocławskiej.
Ks. Leszek Bieńkowski z diecezji warszawsko-praskiej podkreślał wielokrotnie na spotkaniu potrzebę o sięganie po jak najwyższe poziomy organizowania się wtej przestrzeni duszpasterskiej.
Spotkanie miało formułę warsztatowo-szkoleniową przy współpracy z Ekologiczną Agencją Informacyjną i odbyło się w dniach 10-11.09 br. w Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie na terenie diecezji kaliskiej.