Choć główne uroczystości zaplanowano na niedzielę, 8 września, to już w sobotę od godziny 18:00 w Gietrzwałdzie rozpoczną się modlitwy, które będą wprowadzeniem do centralnych uroczystości. W programie m.in. Msza święta, modlitwa różańcowa, nocne czuwanie oraz procesja ze świecami do źródełka. W niedzielę natomiast uroczystość rozpocznie się od 10:00 modlitwą różańcową. O 11:00 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie bp Szymon Stułkowski, biskup diecezji płockiej. Tego dnia w sanktuarium dodatkowe nabożeństwa rozpoczną się już o 6:00 i będą trwały przez cały dzień do 20:30, kiedy to zakończy je adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Maryjny.
- Kiedy gromadzimy się na naszych uroczystościach w Gietrzwałdzie, to zawsze z wielką wdzięcznością za ten dar objawień. Dziękujemy za to, że Maryja chciała pojawić się w Gietrzwałdzie w tak trudnym czasie dla naszego kraju, dla mieszkańców tej okolicy. I właśnie mamy w sercach wdzięczność i radość. Zachęcamy do tego by wziąć udział w tych wydarzeniach - mówi ks. Marcin Chodorowski, proboszcz gietrzwałdzkiej parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Objawienia w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wizjonerkami były dwie dziewczynki: Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska. Matka Boża rozmawiała z nimi ponad sto razy i zawsze w języku polskim, choć wówczas kraj był pod zaborami i używanie języka polskiego było zabronione. Maryja prosiła m.in. o to, by naród polski odmawiał różaniec, prosiła by Polacy modlili się w intencji kapłanów, a także apelowała o trzeźwość w narodzie.
W stulecie objawień, biskup warmiński Józef Drzazga, na mocy decyzji Prymasa Polski i za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej, specjalnym dekretem z 11 września 1977 zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie jako "nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, który został oparty na wiarygodnych faktach, mających charakter nadprzyrodzony".