Reklama

Media

XVIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego - SACROFILM - Zamość - 15-21 lutego 2013 r.

Chleb wiedzy, postępu, cywilizacji i kultury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek i praca w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca - to hasło przewodnie tegorocznych XVIII. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Przegląd odbędzie się w Zamościu w dniach 15-21 lutego br. Udział w tegorocznym „Sacrofilmie” zapowiedzieli: Lech Majewski, Małgorzata Brama, Maciej Wojciechowski, Rafael Lewandowski, ks. Marek Lis, Konrad Sawicki, dr Seweryn Kuśmierczyk, a także goście z Włoch i Francji, organizatorzy festiwali religijnych: „Popoli e religijni” w Terni oraz „Kino i pojednanie” w La Salette. W programie „Sacrofilmu” znajdą się wybitne filmy fabularne i dokumentalne, wykłady, spektakl poetycko-muzyczny oraz debata.

XVIII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” rozpoczną się 10 lutego Mszą św. sprawowaną w katedrze zamojskiej o godz. 18.00 przez J. E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka. Po Mszy św. krakowska grupa „De Profundis” (z Cezarym Chmielem, Markiem Stryszowkim i innymi muzykami oraz z aktorem Janem Nowickim) przedstawi spektakl poetycko-muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II, zatytułowany „Ile może jeden człowiek”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inauguracja filmowa będzie miała miejsce 15 lutego w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu; widzowie będą mogli obejrzeć film „Angelus”. Reżyser filmu Lech Majewski zapowiedział swój przyjazd do Zamościa. Temu wyjątkowemu twórcy (filmowcowi, malarzowi, poecie) zostanie wręczona statuetka „Brama” za całokształt twórczości oraz za promowanie dialogu między różnymi dziedzinami sztuki. „Bramę” w tegorocznej edycji „Sacrofilmu” otrzyma również portal internetowy Zamość Online za wieloletni wkład w promowanie wydarzeń i idei „Sacrofilmu”.

Myślą przewodnią tegorocznego „Sacrofilm-u” jest człowiek i praca, a punktem odniesienia do refleksji nad tym problemem - encyklika bł. Jana Pawła II „Laborem exercens”. Na problematykę pracy chcemy popatrzeć z punktu widzenia innych religii monoteistycznych - judaizmu i islamu. Od kilkunastu lat zamojski przegląd filmowy próbuje podejmować dialog z tymi religiami, analizując także w ich świetle, różne problemy ludzkiego życia.

Reklama

Bł. Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” pisze: „Praca jest jednym z tych aspektów, aspektem odwiecznym i pierwszoplanowym, zawsze aktualnym i wciąż na nowo domagającym się, by o niej myśleć i świadczyć. (…) Jeśli więc prawdą jest, że z pracy swojej człowiek spożywa chleb - i to nie tylko chleb codzienny (…), ale także chleb wiedzy i postępu, cywilizacji i kultury - to równocześnie prawdą jest, że chleb ten pożywa w pocie czoła, to znaczy nie tylko przy osobistym wysiłku i trudzie, ale także wśród wielu napięć i konfliktów, jakie w związku z rzeczywistością wstrząsają życiem poszczególnych społeczeństw” (L. Ex. nr 1). W innym miejscu encykliki Jan Paweł II naucza: „Tak więc praca nosi w sobie szczególne znamię człowieka i człowieczeństwa, znamię osoby działającej we wspólnocie osób - a znamię to stanowi jej wewnętrzną kwalifikację, konstytuuje niejako samą jej naturę”. Koran o pracy człowieka mówi: „Pracuj na środki utrzymania - czy to będzie handel, przemysł, praca dla islamu, kierownictwo, czy cokolwiek innego Allah wyznaczył w życiu dla ciebie. Pracuj w ciszy, cierpliwie i z radością na twarzy” (Koran 16. 127). Natomiast Marcin Luter pisał: „Homo religiosus, człowiek wiary powinien iść w parze z homo economicus, a tenże ma szansę wtedy, gdy jest homo religiosus”.

Problemy związane z pracą człowieka chcemy jako organizatorzy pokazać na kinowym ekranie i rozważyć je podczas wykładów otwartych, które są jednym z elementów oferty programowej „Sacrofilm-u”. Nie wszystkie filmy proponowane przez organizatorów są „ściśle” religijne. Niosą jednak tęsknotę za prawdą, miłością, sprawiedliwością, sensem życia, a także za SENSEM, jakim jest Bóg. Ukazują prawdę o człowieku, który żyjąc bez Boga, tak naprawdę szuka Go „po omacku”.

Reklama

Tradycyjnie, na zamojskim przeglądzie gościć będziemy naszych przyjaciół z Terni (Włochy, Festiwal „Popoli e religijni”), a także po raz pierwszy organizatorów Festiwalu Filmowego „Kino i pojednanie w La Salette” (Francja). Pragniemy im podziękować za dotychczasową współpracę. Słowa podziękowań kierujemy również do Patronów Honorowych „Sacrofilm-u” - J. E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, reżysera filmowego Krzysztofa Zanussiego, prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego oraz rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu dr. inż. Jana Andreasika. Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach.

Zapraszam na spotkanie w drodze do Jednego Ojca z człowiekiem pracy, życząc głębokich przeżyć intelektualno-artystycznych na pokazach filmowych.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” zaprasza na film „Sprawa Chrystusa”

[ TEMATY ]

film

Bożena Sztajner/Niedziela

Redakcja „Niedzieli” zaprosiła Czytelników na pokaz specjalny amerykańskiego filmu „Sprawa Chrystusa”. W seansie, który odbył się 14 listopada 2017 r. w kinie Cinema City Wolność w Częstochowie uczestniczyli m. in. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, bp Antoni Długosz, ks. Andrzej Kuliberda – wikariusz biskupi ds. duszpasterskich, o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, i inni księża oraz siostry zakonne oraz mieszkańcy Częstochowy i pracownicy "Niedzieli". Redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz ,witając gości, przypomniała, że już po raz kolejny redakcja zaprosiła Czytelników na film, który stawia istotne pytania dotyczące wiary i nawrócenia. Film „Sprawa Chrystusa” jest kolejnym dziełem twórców filmu „Bóg nie umarł”. Przedstawia drogę nawrócenia dziennikarza, który deklarował się jako ateista, a odnalazł Boga właśnie wtedy, gdy chciał udowodnić, że Boga nie ma. Abp Wacław Depo - przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski podziękował za zorganizowanie pokazu filmu, który stawia nas wobec pytania postawionego w Dziejach Apostolskich: – Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu? – Jeżeli tak, udowodnijcie to sobą.

Znakomitym wprowadzeniem w treść filmu, a zarazem jego recenzją była wypowiedź znawcy tematyki filmowej o. Michała Legana – paulina. – Kiedy oglądaliśmy film „Bóg nie umarł” i „Bóg nie umarł 2”, bardzo się wzruszaliśmy, przeżywaliśmy silne emocje i doświadczaliśmy tego, jak piękna jest misja głosicieli Ewangelii powiedział o. Legan. – Ta misja polega na głoszeniu kerygmatów, a kerygmat to kilka bardzo prostych punktów: jestem grzesznikiem, ale Bóg mnie kocha, oddał swoją ostatnią kroplę krwi dla mojego zbawienia, nie mam powodu by się lękać, jestem zbawiony, mam mu oddać swoje życie, powiedzieć „Jezus jest Panem”, to przemieni wszystko, co jest złe we mnie i wokół mnie. Kiedy oglądaliśmy te filmy, tak emocjonujące i wzruszające, mieliśmy świadomość, że te piękne emocje i wrażenia to nie cała prawda, bo emocje łatwo znikają. Być może nawet ktoś przekroczył próg kina i od razu poczuł, że to wszystko, co było silnym wzruszeniem kinowym, rozbija się o codzienność, o egzystencję, o doświadczenie tego, że życie nie jest takie jak film, a nawrócenie nie jest tak proste jak w kinie, nie dokonuje się w dwie godziny, jest walką i trudem. Takie refleksje pojawiały się przy okazji filmów z gatunku christian. Warto zrozumieć ten gatunek, to są filmy tworzone głównie przez naszych braci protestantów, filmy które opowiadają o tym, że Bóg przychodzi prawie ex machina, przychodzi niespodziewanie, nagle, by rozwiązać w jednej chwili wszystkie ludzkie problemy. Gdy oglądaliśmy te filmy, to mógł się pojawić zarzut: owszem, jest kerygmat, jest dużo emocji, dużo przeżyć, wrażeń, jest poruszenie wewnętrzne, ale brakuje ujęcia apologetycznego, czyli ujęcia polegającego na tym, by wytłumaczyć prawdy wiary chrześcijańskiej takimi, jakimi one są i by je obronić. Dziś spotkamy się z filmem, który jest typowo apologetyczny, osadzony w wykładach apologetyki w seminarium. Okazuje się, że wiele argumentów, które tu padają, to żelazne argumenty, które mogą posłużyć do dyskusji z osobą niewierzącą, z kimś, kto poszukuje Pana Jezusa. Film opowiada w sposób apologetyczny o drodze racjonalnego, rozumowego docierania do wiary. Ale zdajemy sobie także sprawę z tego, że dopiero połączenie kerygmatu i apologetyki daje pełnię. Gdy rozumowe odkrywanie prawdy o Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym zakończone będzie wewnętrznym przeżyciem tego, że Bóg żyje i że zmartwychwstał. Argumenty mogą nie przekonywać, nauczyciele mogą nie przekonywać, profesorowie uniwersyteccy mogą nie przekonywać, ale spotkanie, doświadczenie żywego Chrystusa przekonuje na pewno.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Według sądu sprawca, 53-letni obywatel Czech, chce mieć pewność, że krzyż, który obecnie znajduje się u znajomego, zostanie zwrócony. Wcześniej milczał na temat miejsca pobytu pektorału. Jego wartość nie może być dokładnie określona, szacuje się, że wynosi co najmniej 800 euro i ma dla wiernych bardzo dużą wartość symboliczną. Benedykt XVI zapisał go w testamencie swojej rodzinnej parafii św. Oswalda. To właśnie tutaj odprawił swoją pierwszą Mszę św. jako neoprezbiter w 1951 roku.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

W maju 2023 r. TK Hiszpanii orzekł, że obowiązująca ustawa aborcyjna jest zgodna z konstytucją. Jego sędziowie stwierdzili, że przerwanie ciąży może zostać przeprowadzone w sytuacji, kiedy nie dochodzi do przypadku zmuszania kobiety do aborcji. Orzeczenie TK w tej sprawie pojawiło się blisko 13 lat od skargi złożonej do tego organu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję