Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz parafii w Klukach

W kościele jak w domu, w parafii jak w rodzinie

11 listopada 2012 r. zakończyły się uroczystości jubileuszowe 5. rocznicy erygowania parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach. Trwały one od 1 maja pod hasłem: „W Kościele jak w domu, w parafii jak w rodzinie”

Niedziela łódzka 51/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Archiwum parafii w Klukach

Ksiądz Biskup i Ksiądz Proboszcz z liturgiczną służbą ołtarza

Ksiądz Biskup i Ksiądz Proboszcz z liturgiczną służbą ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości Jubileuszu rozpoczęła wizytacja kanoniczna parafii, którą przeprowadził 1 maja 2012 r. bp Ireneusz Pękalski. Witając Księdza Biskupa, ks. proboszcz Dariusz Mordaka zaznaczył: „Rok temu obchodziliśmy jubileusz 875-lecia istnienia naszej miejscowości. W tę historię wpisuje się bardzo ważna data. To 26 sierpnia 2007 r., kiedy dekretem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, została erygowana nowa parafia w Klukach. Od tamtego dnia mija już 5 lat”. Parafianie zaś mówili o swojej parafii: «Nasza wspólnota parafialna to nasza rodzina, a nasz kościół to nasz wspólny dom...» Tutaj czerpiemy Boże łaski, słuchamy Słowa Bożego i uczestniczymy w sakramentach (...) wiemy, jak ważną siłą dla każdego z nas jest wiara. Jesteśmy parafią młodą, ale dzięki podejmowanym inicjatywom duszpasterskim i gospodarczym staramy się być zjednoczeni i otwarci na to wszystko, co Bóg nam przygotował”.

Następnie Księdzu Biskupowi zostali przedstawieni członkowie zespołów parafialnych. Były to zespoły: Rada Parafialna, Koła Żywego Różańca, Apostolat Modlitwy „Margaretki”, chór parafialny, grupa wokalna „Kluczanki”, Parafialna Grupa Pielgrzymkowa, schola dziecięco-młodzieżowa, Liturgiczna Służba Ołtarza (32 ministrantów i lektorów), Dzieci Maryi „Błękitna Armia”, Duszpasterstwo Młodzieży. Na prośbę Księdza Proboszcza, Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony dach na kościele i wszystkie dokonane w ostatnim czasie inwestycje. Ksiądz Biskup pogratulował młodej wspólnocie parafialnej dzieł, których udało się dokonać w wymiarze duszpasterskim i materialnym. Wszyscy mogli doświadczyć atmosfery wielkiej chrześcijańskiej radości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doniosłe wydarzenia

W uroczystość NMP Częstochowskiej obchodzona była centralna uroczystość dziękczynienia za pięć lat istnienia parafii. Śpiewany był hymn „Te Deum”. Ksiądz Proboszcz przypomniał ważne wydarzenia z pięciu lat życia parafialnego. Dziękując zwłaszcza Matce Bożej za Jej opiekę nad parafią, Ksiądz Proboszcz mówił: „W ołtarzu głównym naszego kościoła widnieje cudowne oblicze Matki Bożej. To Ona patronuje od 5. lat naszej parafii. Od samego początku jest u nas szczególnie czczona i otaczana wielką miłością przybywających do świątyni parafian i gości. To Jej, w pierwszym dniu powstania parafii, zawierzyliśmy naszą przyszłość... Pamiętajmy, że możemy zawsze liczyć na Kościół. On jest miejscem pełnego i wewnętrznego pokoju i radości. Kościół jest prawdziwym domem naszej wiary, a parafia pod opieką Maryi niech będzie prawdziwą rodziną żyjącą w jedności i miłości”. Ksiądz Proboszcz przekazał wiernym specjalne błogosławieństwo, jakie parafia otrzymała z Watykanu od papieża Benedykta XVI oraz ornat przywieziony z Rzymu.

Reklama

Podczas dożynek parafialnych, 2 września 2012 r., modlono się w intencji rolników. Parafialny Dzień Młodzieży przeżywany był w połączeniu z Dniem Patrona gimnazjum w Klukach sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Na tę Mszę św. przybyli uczniowie i absolwenci naszej szkoły.

Szczególny wymiar miał Parafialny Dzień Rodzin przeżywany 14 października 2012 r. razem z Dniem Papieskim, którego hasłem były słowa: „Jan Paweł II - Papież Rodzin”. Było to także uroczyste rozpoczęcie Roku Wiary w tutejszej parafii. Po Mszy św. o godz. 11 poświęcona została nowa figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która postawiona została obok kościoła. Na postumencie umieszczone zostały dwie tablice. Na pierwszej można przeczytać: „Dar Rodzin. W V rocznicę powstania parafii. 2012”. Na dolnej płycie widnieje napis w formie modlitwy: „Serce Jezusa, bądź źródłem życia i świętości naszych rodzin”. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że figura nawiązuje do nazwy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, z której to terenów pięć lat temu została wyodrębniona parafia Kluki. Także w tej uroczystości uczestniczyła bardzo duża liczba parafian i gości.

Reklama

W uroczystości jubileuszu została włączona także Parafiada. Odbyła się w tym samym dniu 14 października 2012 r. na miejscowym boisku orlik. Odbyło się wiele konkursów, zabaw i zawodów. Mecze piłkarskie zagrały drużyny ministrantów z Kaszewic, Parzna i Kluk. Ze śpiewem i tańcem wystąpiły uczennice Zespołu Szkół Klukach. Specjalny koncert poświęcony Janowi Pawłowi II z okazji Dnia Papieskiego zaprezentował miejscowy zespół folklorystyczny „Kluczanki”. Szczególnym wydarzeniem był taniec jubileuszowy wszystkich małżeństw. Nie zabrakło także konkursów dla małżonków i całych rodzin. Na zakończenie uroczystości odbył się mecz towarzyski między nauczycielami a samorządowcami.

Duchowy i materialny dorobek

Na przestrzeni pięciu lat istnienia parafii odbyły się liczne pielgrzymki do sanktuariów w całej Polsce. Co roku organizowana jest także parafialna pielgrzymka autokarowa do Częstochowy. Wierni brali udział w różnych uroczystościach ogólnodiecezjalnych w Łodzi (Święto Eucharystii, Dożynki Archidiecezjalne). Dzieci uczestniczyły co roku w spotkaniu Podwórkowych Kółek Różańcowych na Jasnej Górze, a młodzież wyjeżdżała na Spotkania Młodych do Lednicy. Organizowane są także pielgrzymki rowerowe i piesze szlakiem sługi Bożej Wandy Malczewskiej, patronki gimnazjum Klukach.

Troska o Kościół duchowy ma ogromne znaczenie. Jednak nie można zapomnieć o Kościele w wymiarze materialnym. Dzięki dobroci i hojności parafian udało się w tak krótkim czasie przeprowadzić szereg inwestycji i działań gospodarczych. Podczas organizowania parafii trzeba było pomyśleć o nowych księgach, naczyniach i szatach liturgicznych. Następnie zainstalowane zostało ogrzewanie w budynku kościoła. Odnowiona i umeblowana została zakrystia i salka na spotkania duszpasterskie. Zamontowano chrzcielnicę, zakupiono organy elektroniczne i inny sprzęt niezbędny do funkcjonowania kościoła. Budynek kościoła został rozbudowany o zadaszenie wejścia głównego, część dolna świątyni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pokryta została tynkiem szlachetnym, odnowione zostały wszystkie ławki w kościele, założone zostały nowe rynny stalowe i pomalowany został całkowicie dach wraz z wieżyczką. Wokół kościoła uporządkowane zostało całe ogrodzenie, doprowadzono wodę do świątyni, a także dokonano odnowienia terenów zieleni.

Reklama

W maju 2010 r. rozpoczęta została budowa domu parafialnego. Inwestycja ta pochłania duże zasoby finansowe, ale budynek stoi już w stanie surowym, założona jest instalacja hydrauliczna i elektryczna, zrobione są tynki i wylewki. Ostatnio wokół placu przy plebanii postawione zostało nowe solidne ogrodzenie z elementów metalowych.

Zamknięcie jubileuszu

Jubileusz 5. rocznicy powstania parafii Kluki został zakończony w Dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2012 r. Na tę uroczystość przybyły władze gminne, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń z terenu Gminy Kluki. Ksiądz Proboszcz podsumował cały okres, wspominając najważniejsze wydarzenia religijne i duszpasterskie, a także kulturalne i gospodarcze. Wyraził wdzięczność, że z roku na rok znacznie wzrasta frekwencja na Mszach św. niedzielnych. W tym roku było to już 40% wiernych z parafii. Podziękował także wszystkim za ich aktywność, współpracę i uczynione dobro dla wspólnoty parafialnej. Wszystkie wydarzenia, które przeżywane są w parafii, zostały udokumentowane poprzez zdjęcia i opisy w kronice parafialnej i na stronie internetowej: www.parafiakluki.pl. W opisywanych uroczystościach brali udział liczni kapłani. Z okazji jubileuszu składamy ks. Proboszczowi i wiernym parafii najlepsze życzenia i gratulacje.

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

700 lat Sułoszowej

Niedziela sosnowiecka 18/2015, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Piotr Lorenc

Uroczystosci w Sułoszowej

Uroczystosci w Sułoszowej

Uroczysta sesja Rady Gminy w Zespole Szkół nr 1 zainaugurowała obchody 700-lecia Sułoszowej. W tym wyjątkowym zebraniu, które otworzył Janusz Pasternak – przewodniczący Rady Gminy Sułoszowa, wzięli udział, oprócz mieszkańców, znakomici goście, m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej, Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Wojciech Szczepanik – wicewojewoda małopolski. Jako że na przestrzeni wieków życie mieszkańców Sułoszowej toczyło się wokół kościoła parafialnego oraz Pieskowej Skały, na sesji nie mogło zabraknąć proboszcza, ks. kan. Leszka Kołczyka oraz Olgierda Mikołajskiego – kustosza zamku w Pieskowej Skale.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję