Reklama

Niedziela Wrocławska

Uzdrowieni z przemocy. Pielgrzymka do Krzydliny

Odbyła się druga pielgrzymka do grobu i miejsca męczeństwa s. M. Acutiny Goldberg, elżbietańskiej męczenniczki. Pielgrzymi przeszli modlitewnym szlakiem z Krzydliny Małej, gdzie znajduje się grób siostry, do miejsca jej męczeństwa w Krzydlinie Wielkiej.

Marzena Cyfert

W miejscu męczeństwa s. M. Acutiny

W miejscu męczeństwa s. M. Acutiny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła się w kościele św. Michała Archanioła, tam również była chwila modlitwy na pobliskim cmentarzu przy grobie s. M. Acutiny. W czasie drogi pielgrzymi modlili się, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, tajemnice Różańca świętego i wydarzenia z życia s. Paschalis Jahn i dziewięciu Towarzyszek, beatyfikowanych we Wrocławiu dwa lata temu. Polecali Bogu wszystkich, którzy nie radzą sobie ze skutkami doświadczonej przemocy: słownej, fizycznej, psychicznej; którzy przeżywają trudności i nie radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Zanoszono również modlitwy w intencji ludzi młodych, aby odnaleźli sens życia w miłości Boga i drugiego człowieka; modlono się też w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

W miejscu męczeństwa s. Acutiny ks. proboszcz Jan Opala, klaretyn podziękował mieszkańcom Krzydliny za troskę o to miejsce i przypomniał o dramacie sprzed lat, który się tutaj rozegrał. – Znajdujący się tutaj kamień został przywieziony z koszar poradzieckich. To jest czerwony granit, mało spotykany na tej ziemi. Ten granit wygląda jak nasiąknięty krwią – opowiadał o. Opala. Kamień został poświęcony później przez bp. Jacka Kicińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Po wojnie stacjonowało tu radzieckie wojsko. Mieli swoją siedzibę w kościele św. Walentego w Lubiążu. Tam do lat 50. przetrzymywali konie, a klasztor pocysterski był ich szpitalem. Byli „panami” na tych terenach. Ich posterunki były rozmieszczone w okolicznych miejscowościach, kontrolowali ludzi – mówił kapłan.

Wyjaśniał, że ze względu na posterunki, pochówek siostry nie był prostą sprawą. – Ciało s. Acutiny przewieźli polscy repatrianci, żołnierze. Jechali w mundurach żołnierskich, furmanką, przykrywając zwłoki sianem i żołnierskimi płaszczami – opowiadał ojciec.

Podkreślał, że miejsce, w którym zginęła s. Acutina było puste, przez długi czas nic nie chciało na tym polu rosnąć, a do lat 80. o męczeństwie sióstr nie można było mówić. Były to bowiem czasy stacjonowania wojsk sowieckich w Lubiążu. W pobliskim Wołowie znajdowało się natomiast więzienie, gdzie trafiali więźniowie polityczni. – Dopiero w latach 80., kiedy „ruscy” stąd odeszli, ludzie zaczęli mówić o tym miejscu i śmierci siostry. Kiedy do Krzydliny przyszli klaretyni, o. Stanisław Gawlik jako pierwszy zajął się tą sprawą i zaczął zaczął gromadzić informacje, wspomnienia. Ludzie początkowo też bali się o tym mówić, ale powoli się otwierali i do dnia dzisiejszego wychodzą na jaw nowe fakty – mówił o. Opala.

Reklama

Przypomniał, że według przekazów, z rąk rosyjskich agresorów zginęły tutaj jeszcze dwie inne siostry zakonne, których ciała znaleziono na pobliskich polach. Nie udało się ich jednak zidentyfikować, nie ustalono nawet, z jakiego zgromadzenia pochodziły. Prawdopodobnie uciekały z Wrocławia przed armią rosyjską. Pochowano je w Krzydlinie Wielkiej, a w miejscu męczeństwa postawiono dwa kamienie obok czerwonego granitu.

Pielgrzymka zakończyła się w kościele św. Marii Magdaleny w Krzydlinie Wielkiej adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego, sprawowaną w intencji uzdrowienia ze skutków przemocy.

W homilii ksiądz biskup nawiązał do słów Jezusa: „Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”(Mk 3,35). – Jesteśmy matką, braćmi i siostrami Jezusa, gdy słuchamy słowa, kiedy to słowo zapada w nasze serce, kiedy tym słowem żyjemy na co dzień. Jeśli ktoś kogoś kocha, to jego słowo zapada mu w serce. Jeśli ktoś kogoś kocha, przejmuje się słowem umiłowanej osoby – mówił biskup Jacek i dodał: – Prawdziwa miłość rodzi obecność, słuchanie. Słuchanie słowa jest warunkiem szczęścia ludzkiego.

Nawiązując do pierwszego czytania, przypomniał wydarzenia z raju, kiedy to człowiek przestał słuchać Boga. Podkreślał, że Bóg jednak nigdy nie rezygnuje z człowieka. Tęskni za nim i nie przestaje go szukać. – Kto poszukuje? Ten, kto kocha. Bo ten, kto kocha, ten tęskni.(...) Czy jednak człowiek daje się odnaleźć? Czy wejdzie w dialog z Bogiem? – pytał ksiądz biskup. Zauważył, że od grzechu pierwszych rodziców człowiekowi trudno stanąć w prawdzie o sobie. Ale żeby nastąpił w nim proces uzdrowienia, człowiek musi stanąć w prawdzie.

Reklama

Zaznaczył, że Bóg swoim słowem stwarza i odnawia. Jezus przychodzi, by na nowo odnowić to, co człowiek zniszczył. – Na początku, gdy Bóg stworzył świat, uczynił człowieka kontynuatorem Bożego dzieła stworzenia. I dzisiaj Jezus przypomina nam o tym, że jesteśmy Jego rodziną, gdy pełnimy wolę Bożą, gdy słuchamy słowa. Czyli my również mamy moc odnawiania i moc stwarzania na nowo, słowem. Naszym ludzkim słowem możemy odnowić i uzdrowić nasze relacje, ale możemy je też zniszczyć. Słowem możemy uzdrowić różne sytuacje z naszego życia. A więc Bóg powierza nam dar słowa, abyśmy kontynuowali Boże dzieło stworzenia – nauczał ksiądz biskup.

Zauważył, że siostry męczenniczki, które oddały swoje życie, swoją miłością odnawiały serca tych, do których były posłane. A dziś czynią to swoim wstawiennictwem. – Módlmy się, byśmy byli przedłużeniem Bożej miłości na ziemi. Przyjmijmy dar odnowienia i stworzenia i dzielmy się z innymi, do których jesteśmy posłani – zakończył bp Kiciński.

Podczas pielgrzymki nie zabrakło również spotkania integracyjnego przy stole w remizie strażackiej. Zorganizowali je gościnni mieszkańcy Krzydliny.

Jednymi z uczestników pielgrzymki byli małżonkowie Magdalena i Błażej, którzy pielgrzymowali z Katarzyną (7 lat), Józefem (5 lat) i Jadwigą (półtora roku). – Poznałam elżbietańskie męczenniczki na archidiecezjalnym dniu skupienia, który był organizowany w kościele NMP Na Piasku. Tam bardzo mi się spodobały. Wcześniej o nich słyszałam, ale dopiero wtedy dowiedziałam się, że są to siostry szczególnie wspomagające uzdrowienie z przemocy. A że dzisiaj tej przemocy jest dużo w naszym życiu, to gdy zobaczyłam plakat o pielgrzymce, od razu zapragnęłam zabrać na nią rodzinę. Chciałam zobaczyć grób siostry, złożyć tutaj swoje intencje, intencje naszej rodziny. Ale nie wiedziałam, że to będzie taka rozbudowana pielgrzymka – dzieli się Magdalena a Błażej dodaje: – A ja od małżonki usłyszałem o tej pielgrzymce i spontanicznie dałem się namówić. I rzeczywiście, daje się tutaj czuć Ducha Bożego. Modliliśmy się w intencji, by nie było przemocy na świecie. I pomimo, że nie byliśmy dobrze przygotowani do pielgrzymki, to dzięki Bogu, doszliśmy.

– Dzieci również sobie poradziły, co jest wielką niespodzianką tej pielgrzymki, bo nie wzięliśmy ze sobą nawet kanapek, tylko chrupki i makaron dla najmłodszej. Tak poszliśmy, improwizując trochę, tym bardziej, że obecna była z nami Straż Pożarna, więc w razie czego można było wrócić. Ale z każdą kolejną stacją coraz lepiej nam się szło – śmieje się Magdalena a Błażej dodaje: – Dobrzy ludzie podzielili się z nami wodą, ktoś przyniósł cukierki. Pomógł nam wózek na końcu. Wszystko było dobrze. Chwała Panu!

2024-06-10 14:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…

CZYTAJ DALEJ

Paryż - rozpoczęła się ceremonia otwarcia igrzysk

2024-07-26 19:55

[ TEMATY ]

ceremonia

Igrzyska w Paryżu 2024

PAP/ALI HAIDER

33. letnich igrzyska olimpijskie w Paryżu.

33. letnich igrzyska olimpijskie w Paryżu.

W centrum Paryża rozpoczęła się uroczystość otwarcia 33. letnich igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy uroczystość odbywa się nie na stadionie, ale na rzece.

Igrzyska w Paryżu, które odbędą się dokładnie 100 lat po tym, jak francuska stolica ostatnio była areną olimpijskich zmagań, mają być "inne niż wszystkie". Jednym, co z pewnością będzie je wyróżniało, jest ceremonia otwarcia, która po raz pierwszy odbędzie się poza stadionem. A dokładnie - na Sekwanie.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: narodowa pielgrzymka do katedry Notre-Dame

2024-07-26 20:00

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Paryż

katedra Notre‑Dame

pixabay.com

Narodowa pielgrzymka do katedry Notre-Dame w Paryżu rozpocznie się 28 lipca w siedmiu miastach Francji. Potrwa do 14 września i ma być formą świętowania ponownego otwarcia tej świątyni po pożarze z kwietnia 2019 roku. Uroczyste otwarcie katedry zaplanowano na 7-8 grudnia br.

Pielgrzymkę organizuje stowarzyszenie Les 7 routes Notre-Dame (Siedem dróg Notre-Dame). Pątnicy mogą wyruszyć samemu lub w grupie z: Mont-Saint-Michel, Boulogne-sur-Mer, Quimper, Lyonu, wyspy Ré, Brive-la-Gaillarde i Ottrott w Alzacji, tworząc w ten sposób siatkę siedmiu dróg pielgrzymich na terytorium całego kraju. Dodatkowo ulicami przedmieść Paryża przejdzie pielgrzymka pod nazwą Couronne mariale (Korona Maryjna), która wyruszy z Nanterre. Uczestnicy pielgrzymek nieść będą wizerunki świętych patronów każdej z dróg.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję