Reklama

Polska

Warszawa: prezydent odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce

Prezydent odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce. Odznaczenia wręczone zostały w poniedziałek w Belwederze podczas konferencji pt. „Zło dobrem zwyciężaj". Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata”. Konferencja odbywa się w roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników konferencji. Podziękował uczestnikom za przypominanie i ponowne rozważnie nauczania kapłana, które poruszało serca rodaków a także wpłynęło na przemiany, które dokonały się w Polsce. Przywołał też nauczanie ks. Popiełuszki nt. prawdy i tego, że człowiek głoszący prawdę jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia.

List Prezydent RP odczytała szefowa jego kancelarii, Grażyna Ignaczak - Bandych, która następnie w imieniu Prezydenta wręczyła odznaczenia osobom i instytucjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o kapelanie „Solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Złotym krzyżem zasługi odznaczeni zostali: Marek Chmielewski, Barbara Daniel - Danielska, Maria Fabianowicz, Jadwiga Janucik, Ignacy Kicki, Wojciech Krzyżanowski, Antoni Tarłowski i poośmiertnie Irena Wiśniewska.

Reklama

Pamiątkowe Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu Stowarzyszenia Historycznego „Solidarność” Huta „Warszawa” odebrali Karol Szadurski i Jacek Lipiński zaś w imieniu Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki - Katarzyna Soborak.

Konferencja odbywa się w roku 40 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zorganizowana została przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Społecznym Komitetem Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: opublikowano nieznane dotąd zapiski bł. ks. Popiełuszki

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Nakładem krakowskiego Domu Wydawniczego „Rafael” ukazała się książka „Rękopisy. O miłości, za którą tęskni świat”. Zawiera ona wiele nieznanych do tej pory zapisków legendarnego kapelana „Solidarności”.

Książka prezentuje słowa księdza Jerzego Popiełuszki wypowiadane w zaciszu kościoła, z dala od wielkiej historii. Kapłan przez lata zapisywał treść homilii na drobnych kartkach, które po jego śmierci na blisko czterdzieści lat zaległy w ciemności archiwów.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Polowy: Niech ofiara z życia Mateusza mobilizuje do wiernej i wytrwałej służby

2024-06-12 14:42

[ TEMATY ]

żołnierz

PAP/Albert Zawada

- Niech ofiara z życia Mateusza nie demobilizuje, ale mobilizuje Was do wiernej i wytrwalej służby na rzecz bezpieczeństwa i pokoju, wolności i suwerenności naszej Ojczyzny i naszych granic- mówił bp Wiesław Lechowicz w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej za śp. sierż. Mateusza Sitka. W kościele pw. św. Anny w miejscowości Nowy Lubiel (woj. mazowieckie) odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza zmarłego w wyniku ataku jednego z migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Publikujemy całość kazania:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Charytatywny koncert dla dzieci

2024-06-12 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Fundacja Integracja po raz kolejny zorganizowała integracyjny charytatywny koncert z okazji Dnia Dziecka. W tym roku opieką zostało objętych ponad 5000 dzieci z Łodzi i województwa łódzkiego. Mottem spotkania były słowa „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo”, których autorem jest święty Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję