Reklama

Kościół

Nie walczył z komunizmem, lecz głosił Ewangelię - ks. Paweł Ptasznik przed beatyfikacją ks. Michała Rapacza

W sobotę, 15 czerwca odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza - polskiego księdza zamordowanego tuż po wojnie przez komunistyczną bojówkę. - On nie walczył z komunistami, lecz po prostu głosił Ewangelię i troszczył się o życie religijne parafian - zwraca uwagę ks. Paweł Ptasznik, postulator w procesie beatyfikacyjnym duchownego z małopolskich Płok.

2024-06-10 13:44

[ TEMATY ]

beatyfikacja

komunizm

Ks. Michał Rapacz

diecezja.pl

Ks. Michał Rapacz

Ks. Michał Rapacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem rektora kościoła św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Rapacz odznaczał się gorliwością w pełnieniu swojej misji i wielką troską o ludzi, którzy zostali mu powierzeni. Pozostaje też wielkim przykładem dla współczesnych księży.

Ks. Ptasznik przypomniał, że ks. Michał jest jednym z męczenników powojennej, komunistycznej Polski, kiedy to do naszego kraju weszła ideologia przeciwna Kościołowi, wierze i sumieniu. “Ksiądz Michał w swojej gorliwości starał się nie walczyć wprost z tymi ideologiami, ale umacniać ducha wierności wartościom ewangelicznym. Starał się głosić Ewangelię i służyć na miarę Ewangelii wszystkim, którzy potrzebowali jego pomocy” - zaznaczył duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postulator stwierdził, że beatyfikowany wkrótce duchowny jest dobrym przykładem na dzisiejsze czasy, w których widać wpływy różnych, mniej lub bardziej agresywnych, ideologii. “Ukazuje nam po prostu drogę działania wobec pojawiających się ataków: wierność Ewangelii, Chrystusowi, chrześcijańskim wartościom, tradycji życia religijnego, Kościoła opartego o wielki kult Eucharystii, Męki Pańskiej oraz Matki Bożej” - powiedział duchowny.

Podziel się cytatem

Reklama

Proboszcz z Płok szczególny akcent kładł na sprawę sumienia swoich parafian. “Bardzo wyraźnie dostrzegał - w czasie wojny, a zwłaszcza po niej - że trudne czasy zmieniają myślenie i ludzie często zatracają zdolność rozeznawania dobra i zła, prawdy i fałszu. I wtedy szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to, co jest treścią chrześcijaństwa, czyli na Jezusa Chrystusa i Jego nauczanie” - wyjaśnił postulator.

Reklama

Zwrócił też uwagę, że inspiracją w działalności ks. Michała była tylko i wyłącznie Ewangelia, a nie polityka, w tym jakakolwiek działalność antykomunistyczna. “Był stanowczy, zwłaszcza wtedy, kiedy partia czy lokalne władze stawiały wymagania, które nie były zgodne z jego sumieniem czy dobrem Kościoła. Ale nigdy otwarcie z komunistami nie walczył ani słowem, ani czynem, lecz po prostu troszczył się o życie religijne, zwłaszcza ludzi młodych” - zaznaczył ks. Ptasznik.

Reklama

Duchowny zwraca też uwagę, że ks. Rapacz okazywał pomoc materialną także ludziom, którzy byli źle nastawieni do Kościoła dbając przy tym o to, żeby nie uraził ich fakt przyjmowania pomocy od księdza… “Miał bardzo pozytywne nastawienie do człowieka i choć zarówno sobie jak i innym stawiał wysokie wymagania, to był bardzo ludzki, otwarty i troszczył się o wszystkich potrzebujących” - zaznaczył ks. Ptasznik.

***

Ks. Michał Rapacz urodził się 16 września 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i Rajczy. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Był znany ze swojej gorliwości, a ludzie darzyli go zaufaniem. Pod wpływem jego autorytetu wielu się nawróciło.

W czasie wojny kapłan współpracował z Armią Krajową, później pomagał żołnierzom ukrywającym się przed UB. Nie godził się z powojenną rzeczywistością i odważnie o tym mówił. Otrzymywał pogróżki, pojawiły się pogłoski o planach zamordowania księdza. Przyjaciele nakłaniali go do wyjazdu.

11 maja 1946 roku grupa kilkunastu uzbrojonych mężczyzn wyprowadziła go z plebanii do pobliskiego lasku, gdzie, około kilometra od kościoła, został zamordowany dwoma strzałami w głowę.

Według relacji księdza Leona Bzowskiego „Bandyci zaprowadzili ks. Michała do lasku jeden z nich uderzył go w tył głowy tępym narzędziem, drugi zaś oddał strzał w głowę na wysokości oczu, z boku. Oszołomiony i zraniony ks. Michał runął na ziemię, ponieważ jeszcze żył, oddano drugi strzał z bliska w samo czoło tak, że czaszka została zgruchotana. Zwłoki ks. Michała znaleźli pasterze już rano ok. godz. 7.30, kiedy pędzili bydło na pastwisko”. Duchowny miał 41 lat.

Reklama

Pierwsza publiczna sesja trybunału diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym odbyła się 3 września 1993 roku. 9 listopada 1993 roku zamknięto postępowanie diecezjalne i przekazano akta sprawy do Rzymu. 30 czerwca 2017 roku nastąpiło zamknięcie postępowania diecezjalnego, a akta procesu uzupełniającego przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

24 stycznia br. papież Franciszek podpisał dekret uznający, że śmierć męczeńska kapłana archidiecezji krakowskiej ks. Michała Rapacza została zadana z nienawiści do wiary. Promulgacja papieskiego dekretu umożliwia jego beatyfikację. Nastąpi ona 15 czerwca tego roku w Łagiewnikach.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: mam nadzieję, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego osłabi podziały

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

proces beatyfikacyjny

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Nadzieję na to, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego przyczyni się do zmniejszania głębokich podziałów w polskim społeczeństwie wyraził dziś kard. Kazimierz Nycz. Jeżeli poważnie się zastanowimy nad tym, co mówił kard. Wyszyński, to coś w nas musi drgnąć – powiedział KAI metropolita warszawski tuż po tym, jak ogłosił datę tego wydarzenia. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 7 czerwca przyszłego roku na Placu Piłsudskiego.

Pytany o to, czy pamięć o postaci kard. Wyszyńskiego jest wystarczająco dobrze w Polsce zakorzeniona, kard. Nycz odpowiedział: „Trzeba położyć główny akcent na jego duchowość, bo dużo więcej wiemy o kardynale Wyszyńskim jako mężu stanu i kimś, kto bronił człowieka, Kościół, ojczyznę”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nie pozwólmy, by Słowo Boże padło w pustkę

2024-06-12 09:21

[ TEMATY ]

Słowo Boże

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

O konieczności czytania z wiarą Słowa Bożego mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie poruszył kwestię natchnienia Pisma Świętego oraz roli Kościoła w jego interpretacji. Kontynuując rozważania o Duchu Świętym prowadzącym Kościół ku Chrystusowi Franciszek zaznaczył, że Pismo Święte dzięki działaniu Ducha Świętego jest świadectwem natchnionym przez Boga i wiarygodnym.

Ojciec Święty podkreślił, że Boże natchnienie Pisma Świętego należy do treści naszej wiary. Duch Święty je wyjaśnia i czyni wiecznie żywym i skutecznym, „kontynuuje w Kościele działanie Zmartwychwstałego, który po Passze «otworzył umysły uczniów na zrozumienie Pism» (por. Łk 24, 45)” - stwierdził papież. Dodał, iż pod wpływem światła Ducha Świętego słowa Pisma Świętego stają się jasne, żywe, skuteczne „zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4, 12).

CZYTAJ DALEJ

Poznaliśmy Edmunda. Świadectwa

2024-06-12 21:41

S. M. Laureta Turek

Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostrowie Tumskim

Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostrowie Tumskim

13 czerwca obchodzimy 25. rocznicę beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego. Był on związany również z Wrocławiem, gdzie studiował na Uniwersytecie Wrocławskim a przez cztery lata mieszkał na Ostrowie Tumskim pod numerem 9.

Bł. Edmund jest również patronem KLO w Henrykowie i wielu dzieł prowadzonych w naszej archidiecezji pod pieczą założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję