Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto Patronalne Niesłyszących

W Sandomierzu odbył się diecezjalny festyn „San Filippo Smaldone” z okazji przypadającego 4 czerwca liturgicznego wspomnienia patrona niesłyszących.

2024-06-10 12:27

Ks. Stanisław Gurba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła przewodniczył ks. Jan Golec – duszpasterz niesłyszących w Stalowej Woli, zaś kazanie wygłosił ks. Stanisław Gurba, diecezjalny duszpasterz. Kaznodzieja przypomniał historię kultu włoskiego kapłana w Polsce, który jest stosunkowo krótki, ale dynamicznie się rozwija. - W 2012 roku staraniem śp. ks. Czesława Wali zostały sprowadzone relikwie św. Filipa Smaldone do Polski i przekazane duszpasterzom niesłyszących w poszczególnych diecezjach. W 2018 r. w Rudniku nad Sanem spotkali się głusi z całej Polski, aby wraz z Siostrami Salezjankami Najświętszych Serc obchodzić uroczystości ku czci patrona niesłyszących i założyciela zgromadzenia zakonnego. Teraz obserwujemy, że uroczystości odbywają się w różnych częściach naszego kraju na poziomie diecezjalnym. Nasze dzisiejsze spotkanie w Sandomierzu jest tego przykładem - mówił diecezjalny duszpasterz.

Po Mszy św. głusi ucałowali relikwie swojego Patrona.

Druga część spotkania odbyła się na placu seminaryjnym. W ramach festynu został zorganizowany grill oraz konkursy z nagrodami. Spotkanie miało charakter integracyjny głuchych z naszej diecezji, którzy najczęściej spotykają się dwa razy w miesiącu w swoich punktach duszpasterskich: Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Janowie Lubelskim, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagłosowaliśmy i co dalej?

2024-06-12 07:00

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Quo vadis Europo?” To pytanie można byłoby sobie zadać po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w krajach naszego kontynentu. Polska szybko poznała wyniki głosowania, przez media zdążyła przetoczyć się gorąca dyskusja nad wynikami, listami wyborczymi i poszczególnymi nazwiskami. Wciąż nie są znane pełne wyniki w całej UE, a po tegorocznych wyborach mandatów do rozdzielenia w Parlamencie Europejskim jest 720. Sukces prawicowych partii w wyborach europejskich nie zmieni jednak znacząco układu w samej izbie.

Tak, jak dotychczasowa koalicja centroprawicy, socjaldemokratów i liberałów posiadała prawie 60 procent mandatów, tak na dziś (nie we wszystkich krajach podliczono wszystkie głosy) Europejska Partia Ludowa, Socjaliści Demokraci oraz Renew Europe mogą liczyć na 400 mandatów, czyli ok. 55 procent wszystkich w Parlamencie Europejskim. Oczywiście te liczby mogą ulec niewielkiej zmianie, a może i powstać inny niż powyższy układ polityczny, ale ciężko mi uwierzyć, że nawet EPL, które przedstawia się jako partia centrum – miałaby w jakiejkolwiek konfiguracji sprzymierzyć się z prawicą. Nawet gdyby była na to szansa, to łączna liczba mandatów EPL i ECR to za mało do rządzenia, a socjaliści w takiej kolorowej koalicji nie wezmą udziału.

CZYTAJ DALEJ

Maryja - Matka Kościoła

2024-06-12 11:35

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Lubuska Oaza

Unia Kapłanów Chrystusa Sługi

Trzebiel

ks. Andrzej Hładki

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Trzebielu 10 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.

Tym razem tematem przewodnim była Maryja - Matka Kościoła. Rozważano tekst homilii ks. Franciszka Blachnickiego z roku 1980. Księża dzielili się swoim spojrzeniem na duchowość maryjną. Zastanawiali się też nad tym, jak wzór Bożej Rodzicielki realizowany jest w ich kapłańskiej posłudze.

CZYTAJ DALEJ

Prymas: prace nad powołaniem Komisji historycznej ds. nadużyć seksualnych w Kościele dobiegają końca

2024-06-12 17:19

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

Prace nad powołaniem Komisji historycznej do badania przypadków nadużyć seksualnych w Kościele dobiegają końca; mam nadzieję, że wiążące decyzje zostaną podjęte na jesiennym zebraniu plenarnym KEP - powiedział w środę delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję