Reklama

Wiadomości

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

2024-05-13 16:15

[ TEMATY ]

zbiórka podpisów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński podkreślał, że polskie społeczeństwo niebawem czekają "bardzo poważne podwyżki" w związku ze wzrostem opłat za prąd i gaz.

"Jesteśmy zdecydowanie przeciwko temu. To jest odrzucenie polityki (...) rozsądnej, zmierzającej ku temu, by stopa życiowa nie tylko była utrzymana, ale rosła. Taka polityka wymagała osłon i myśmy takie osłony - nazwano je tarczami - utrzymywali. Natomiast nasi następcy to odrzucają" - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak ocenił, proponowane przez obecny rząd bony "nie mają tak naprawdę większego znaczenia". "To jest żadna osłona, na to trzeba dużo, dużo więcej pieniędzy i to musi objąć wszystkich, a nie tylko niewielką, w stosunku do całości, liczbę gospodarstw domowych" - mówił.

Podkreślając konieczność podjęcie działania, szef PiS ocenił, że złożenie poselskiego projektu przez PiS okazało się nieskuteczne. "W związku z tym trzeba użyć innej metody - tą metodą jest zebranie podpisów pod społecznym projektem. Właśnie do tego przystępujemy" - powiedział.

Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby złożyć projekt, który "nie może być od razu odrzucony". "Trzeba będzie nad nim podjąć prace, trzeba będzie procedować" - powiedział, tłumacząc, że celem jest wywarcie nacisku na władze.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak przypomniał, że PiS złożył w Sejmie już kilka różnych projektów ustaw, które - jak mówił - "spoczywają w czeluściach gabinetu marszałka Sejmu Szymona Hołowni". "W związku z tym zdecydowaliśmy się na to, żeby wyjść z inicjatywą obywatelską. I marszałek Sejmu wydał postanowienie na podstawie, którego potwierdza zarejestrowanie komitetu obywatelskiego, który przystępuje do zbierania podpisów" - zaznaczył polityk PiS.

Przekazał, że w każdym mieście i każdej gminie parlamentarzyści i działacze PiS będą zbierać podpisy pod tym projektem. "Prosimy o to, żeby wszyscy ci, którzy nie godzą się na drenaż kieszeni polskich gospodarstw domowych taki podpis złożyli. Można zatrzymać te podwyżki, które funduje premier Donald Tusk już od pierwszego lipca" - powiedział Błaszczak.

Reklama

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu tysiąca podpisów z poparciem dla projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. Projekt ustawy wraz z załączonym wykazem podpisów obywateli popierających projekt nie może zostać wniesiony później niż trzy miesiące od daty postanowienia marszałka Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu. (PAP)

autor: Edyta Roś, Sonia Otfinowska

ero/ sno/ godl/

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa zbiórka podpisów dla papieża Franciszka, by wesprzeć go na konferencji ONZ w Glasgow

„Zbierając jak najwięcej podpisów, mamy szansę wesprzeć i wzmocnić głos papieża Franciszka, który być może planuje pojawić się na konferencji ONZ w Glasgow, by zmobilizować światowych przywódców do działania na rzecz ochrony środowiska i ludzi, którzy je zamieszkują” - mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce. Trwa zbiórka podpisów, które można złożyć online: https://thecatholicpetition.org/pl/home-pl/.

– Koniec roku 2021 będzie gorący. W październiku i listopadzie odbędą się dwa kluczowe spotkania światowych przywódców. Podczas Szczytów ONZ mają zapaść decyzje dotyczące dwóch najważniejszych współczesnych kryzysów ekologicznych: kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Kryzys klimatyczny wiąże się z destabilizacją wzorców pogodowych, z gwałtownymi powodziami, pożarami, suszami, szczególnie mocno uderzającymi w mieszkańców krajów najbiedniejszych. Kryzys bioróżnorodności, określany często jako „szóste wielkie wymieranie” prowadzi, jak szacują biolodzy, do wymierania gatunków w tempie od 100 do 1000 razy szybszym niż zwykle, czego widocznym w Polsce skutkiem jest m.in. znikanie z pól pszczół i innych zapylaczy – mówi Magdalena Kadziak, menager operacyjny w Światowym Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

[ TEMATY ]

Caritas

fundacja

ciąża

samotna mama

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Trudne ciąże

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję