Reklama

Kościół

Brat Maciej z Taizé: młodzi ludzie pytają o swoje miejsce w Kościele

Pomimo fali laicyzacji dotykającej całego kontynentu europejskiego ludzie młodzi pytają o sens życia, powołanie i swoje miejsce w Kościele - powiedział odwiedzający w tych dniach Polskę brat Maciej z Taizé. Jest on w tej ekumenicznej wspólnocie odpowiedzialny za kontakty z młodzieżą polską. Od 10 kwietnia odwiedza różne miasta w Polsce.

[ TEMATY ]

Taize

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rozmowie z KAI zakonnik podkreślił, że jego obecna wizyta w Polsce jest w pewnym sensie rewizytą, bowiem na ostatnim Europejskim Spotkaniu Młodych w stolicy Słowenii Lublanie było bardzo wielu młodych Polaków. Obecnie może się z nimi spotkać w tych miejscach, w których są na co dzień, gdzie żyją w swoim lokalnym Kościele. Jest to wizyta bardzo intensywna, ponieważ brat Maciej w ciągu 18 dni odwiedza 15 miast, w 12 diecezjach.

„Młodzi ludzie, którzy mają 18, 19, 20 lat, pytają o nasze życie, o życie wspólnotowe. Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach jest grupa niemal stu mężczyzn mieszkających razem, miłujących się jak bracia i miłujących Chrystusa. Na czym polega u nas to życie wiarą? Pytają też o siebie, o swoje miejsce we Wspólnocie Kościoła, pytają, jak je znaleźć, jak je stworzyć? Czasami tracą trochę nadzieję, no ale pytają. Dopóki pytają, nie ma jakiegoś zniechęcenia, staramy się ich wspierać” - wyjaśnił brat Maciej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakonnik dodał, że dla ludzi młodych bardzo ważna jest konsekwencja życiowa, spójność postaw, autentyczność. „Oczekują od Wspólnoty Kościoła, od swoich duszpasterzy, że będą spójni z Ewangelią. Życia radością, życia prostotą, priorytetu relacji z drugim człowiekiem, która wygrywa z jakąś strukturą a nawet jakąś formą pobożności” - podkreślił.

Brat Maciej wyznał, że dużą wagę podczas obecnych spotkań w Polsce przywiązuje nie tylko do wspólnej modlitwy ze śpiewami z Taizé, ale także do spotkania z młodzieżą na jej terenie. W Warszawie takie spotkanie odbyło się na przykład w jednym z kebabów. Młodzi stwierdzili, że jest to miejsce, gdzie przebywa bardzo dużo ich rówieśników. „Byli też tacy, którym «nie za bardzo po drodze do Kościoła», ale chcieli się spotkać. Pytali o zaangażowanie o przyszłość, o powołanie i to nie tylko powołanie kapłańskie czy zakonne, duchowne, ale o powołanie do życia w radości, do życia w miłości, do małżeństwa” - powiedział zakonnik.

Reklama

Niemal na zakończenie swej wizyty w Polsce brat Maciej odwiedzi Gniezno, gdzie odbywać się będą uroczystości głównego patrona Polski - świętego Wojciecha. Już od piątku 26 kwietnia zaplanowano spotkanie z młodymi, modlitwy, konferencje tematyczne, pielgrzymkę z Lednicy do grobu św. Wojciecha.

Od 2 grudnia ubiegłego roku Ekumeniczną Wspólnotą w Taizé kieruje brat Matthew, Anglik, który wywodzi się z tradycji anglikańskiej. Pytany o zmiany, jakie wprowadził nowy przeor, brat Maciej podkreślił najbardziej spektakularną: na środku Kościoła Pojednania, miejscu, które dotychczas zajmował przełożony Wspólnoty ustawiono ambonę, z której proklamowane jest Słowo Boże. Brat Matthew natomiast wmieszał się pomiędzy braci, pragnąc podkreślić w ten sposób centralną rolę Słowa Bożego w życiu Kościoła i w życiu Wspólnoty. Ponadto, choć może to zabrzmieć dość śmiesznie, pozwolił braciom, którzy sobie tego życzą, na noszenie brody.

Brat Matthew wprowadził też pewne zmiany w wewnętrznym funkcjonowaniu wspólnoty. Podzielił braci na małe czteroosobowe grupy decyzyjne. Każdy brat (a jest ich niemal stu) jest za coś odpowiedzialny w każdej z grup we Wspólnocie, podejmującej konkretną wiążącą decyzję w danej kwestii. „Są grupy odpowiedzialne za nasze budynki, za duszpasterstwo, za podróże, za przyjmowanie młodych ludzi, za ekologię, za finanse, za to, co jemy, jak funkcjonujemy praktycznie i taka grupa mała braci, w której są różni bracia, z różnych kontynentów podejmuje decyzję. Każdy czuje się wezwany do tego, żeby tworzyć wspólnotę i to nie tylko swoją obecnością, swoją egzystencją, ale swoimi decyzjami. Każdy ma swój wkład, każdy przynosi jedną cegiełkę do tego, żebyśmy mogli wspólnie budować” - wyjaśnił brat Maciej.

W rozmowie zakonnika z KAI nie mogło zabraknąć sprawy przygotowań do kolejnego, 47-go Europejskiego Spotkania Młodych, które w dniach od 28 grudnia 2024 do 1 stycznia 2025 odbędzie się w stolicy Estonii - Tallinie. Brat Maciej przypomniał, że już kilka lat temu poprzedni przeor Taizé, brat Alois zdecydował, że co drugie spotkanie europejskie będzie spotkaniem misyjnym. Tak było na przykład na przełomie roku 2022/23 w Rostocku w północno-wschodnich Niemczech. „Tam nie było struktur kościelnych. Musieliśmy budować wszystko od podstaw. Następne spotkanie można powiedzieć «było łatwe». Zostaliśmy przyjęci niezwykle gorąco przez Słoweńców w Lublanie, gdzie Kościół katolicki jest silny, weszliśmy w struktury parafialne Kościoła katolickiego. Ale kolejne spotkanie będzie znów spotkaniem misyjnym. W Estonii nie ma diecezji Kościoła katolickiego. Jest tylko struktura niższego rzędu - administratura apostolska, na której czele stoi biskup. Kościół protestancki jest troszeczkę większy, ale też nie jest silny. Jest to teren misyjny. Ale Estończycy przyjeżdżają do Taizé, poszukują, zadają dobre pytania. Dlatego chcemy to spotkanie zorganizować i bardzo chcemy, żeby przyjechał dużo Polaków” - powiedział brat odpowiedzialny za przyjęcie w Taizé młodych z Polski. Dodał, że dla takiego miasta, w którym wiara zeszła na plan dalszy nie ma piękniejszego świadectwa, niż młody człowiek, który przyjeżdża na cztery dni w Sylwestra tylko po to, aby spotkać się z drugim młodym i po to, aby razem się modlić.

Reklama

Bracia zapraszają młodych także w ciągu całego roku do Taizé. Można tam znaleźć atmosferę ciszy i modlitwy, można spotkać się z drugim człowiekiem poszukującym Boga. „Nie ma żadnych bodźców zewnętrznych, jest to wioska na wzgórzu, gdzie spotykają się ludzie z całego świata, ludzie poszukujący, głęboko wierzący spotykają się razem po to, żeby przez przyjaźń, przez relację z drugim człowiekiem odkryć Boga” - powiedział KAI brat Maciej z Taizé. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.taize.fr/pl.

Rozmawiał o. Stanisław Tasiemski OP

2024-04-21 08:38

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni

Niedziela podlaska 3/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Europejskie Spotkanie Młodych

Anita Wojtczuk

Al. Radek Kalicki i al. Rafał Oleksiuk przy krzyżu, znaku łączącym chrześcijan

Al. Radek Kalicki i al. Rafał Oleksiuk przy krzyżu, znaku łączącym chrześcijan

Takie hasło przyświecało 42. Europejskiemu Spotkaniu Młodych Taizé, na które w dniach 28 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020 do Wrocławia zjechało 15 tys. młodych z całego świata. Nie zabrakło tam również przedstawicieli naszej diecezji.

Europejskie Spotkania są namiastką tego, jak wygląda życie w Taizé – małej wiosce we Francji, gdzie od przeszło 80 lat działa wspólnota ekumeniczna założona przez brata Rogera Schütza.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję