Reklama

Apostołki z San Giovanni Rotondo

Uśmiechnięte, pełne zapału i humoru, a zarazem niezwykle wewnętrznie skupione. Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego, założonego przez Ojca Domenico Labellarte - syna duchowego św. Ojca Pio - w San Giovanni Rotondo, odwiedziły niedawno Rzeszów. O powołaniu i charyzmacie Zgromadzenia z siostrami Marią Magdaleną Półtorak i Marią Urszulą Żelazko rozmawia Izabela Fac

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Izabela Fac: - Powołanie jest jednym z najbardziej osobistych, czasem zaskakujących doznań człowieka. Jak odkryły Siostry swoje powołanie?

S. Maria Magdalena: - „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał”. Moje powołanie odczytałam jako szczególne wybranie, poprzez doświadczenie Bożej Miłości, miłości Boga do człowieka, Stwórcy do stworzenia. Moja odpowiedź na powołanie dojrzewała we mnie przez kilka miesięcy, a podjęta decyzja była owocem przeżytych rekolekcji, na których Pan wezwał mnie po imieniu, by być Jego wyłączną własnością, Jego oblubienicą. Na tę miłość można odpowiedzieć tylko miłością, to moja misja, jaką mam do spełnienia na drodze życia zakonnego, by być blisko Jezusa, trwać w Jego Miłości. Tylko wtedy powołanie ma sens.

S. Maria Urszula: - „Wezwałem cię po imieniu, tyś moim” (Iz 43,1). Wiemy dobrze, że każde nasze powołanie (misja), do którego Pan nas wzywa jest niezwyklym darem ofiarowanym nam przez Boga, a jednocześnie wielką tajemnicą. Darem, gdyż nikt z nas nie zasługuje na tak wielką miłość Boga, a także tajemnicą, której piękno i głębię odkrywamy stopniowo. Nigdy nie myślałam być siostrą zakonną, a jednak Pan tak kierował wszystkim, abym odczytywała dzień po dniu Jego miłość, a przede wszystkim Jego delikatne zaproszenie, aby służyć Jemu samemu. Podczas nauki w szkole średniej to zaproszenie stawało się coraz silniejsze, tak iż zaczęłam wsłuchiwać się w Jego głos, rozważając Słowo Boże, a także czytając „Dzienniczek” św. Faustyny, który przypadkowo trafił do mych rąk. Kilka dni po zdaniu matury, kiedy to już wiedziałam, że moją drogą jest służba Panu, przybyły z dwudniową misją do mojej parafii nasze siostry i ojcowie z San Giovanni Rotondo. Dziś wiem, że ich przybycie nie było zwykłym przypadkiem, lecz ponownym darem i tajemnicą. Tym razem „maczał w tym palce” św. O. Pio, którego wcześniej nie znałam, a który poprzez słowa Sióstr zapraszał mnie do odpowiedzenia definitywnie Panu, co dokonało się już w samym San Giovanni Rotondo.
Spotkanie z Siostrami tak niezwykle mnie dotknęło, ubogaciło, iż zgodziłam się wyjechać z nimi na rekolekcje prowadzone przez naszego o. Domenico w San Giovanni Rotondo. Właśnie tam czekał na mnie Pan, abym na tej świętej górze Gargano powiedzieć mi: „Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o swym ludzie o domu twego ojca, król pragnie twej piękności, On jest twym Panem, oddaj Mu pokłon” (Ps 45, 11-12).
Natychmiast zrozumiałam, że to jest moje miejsce, a to Zgromadzenie jest moją nową rodziną! Nie pozostało mi nic innego jak odpowiedzieć miłością na Miłość: „Oto ja, poślij mnie” (Iz 6,8).

- Zgromadzenie zostało założone przez syna duchowego św. O. Pio o. Domenico Labellarte, który u boku Świętego Stygmatyka spędził 26 lat swojego życia. Czerpał bezpośrednio z duchowości Świętego z San Giovanni Rotondo. Jakie zadanie mają do spełnienia siostry Jezusa Ukrzyżowanego? Jaki jest charyzmat i duchowość Waszego Zgromadzenia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Maria Magdalena: - Instytut został założony przez o. Domenico Labellarte, jako odpowiedź na natchnienie, które miał 23 września 1968 r. przy trumnie Ojca Pio: „Kontynuuj to, czego nauczyłeś się ode mnie...”. Apostołki, wzorując się na św. O. Pio, współpracują z Jezusem Ukrzyżowanym w Dziele Odkupienia, a zarazem mają za zadanie kontynuowanie misji św. O. Pio w świecie, czyli współodkupianie z Chrystusem grzesznej ludzkości. Świadectwem ściślej współpracy O. Pio z Jezusem Ukrzyżowanym były stygmaty, liczne nękające go cierpienia fizyczne moralne i duchowe oraz modlitwa. Te dwa filary - cierpienie i modlitwa - stanowią podstawę życia duchowego każdego człowieka. I naszym zadaniem jest ukazywać współczesnemu człowiekowi te dwie wartości na wzór św. O. Pio. Charyzmatem naszym jest życie królewskim kapłaństwem ludu Bożego wywyższając w świecie wartość modlitwy i ofiary, świadcząc o Bożym Miłosierdziu i służąc nim innym poprzez niesienie ulgi w cierpieniu fizycznym, moralnym i duchowym, na wzór Maryi i św. O. Pio. Dyspozycyjność na głos Boga, przełożonych oraz bliźnich, szczególnie najbardziej potrzebujących i cierpiących.
Nasza duchowość polega na: umiłowaniu Słowa Bożego i pomaganiu innym w umiłowaniu Go, gdyż jest ono pokarmem niezbędnym do życia autentycznym życiem Bożym. A także na umiłowaniu Jezusa Ukrzyżowanego i pomaganiu innym w umiłowaniu Go, aby czerpać od Niego siłę do wzniesienia cierpienia własnego i innych ku Bogu w geście modlitwy uwielbienia i dla zbawienia dusz. Celem Instytutu jest formacja swoich członkiń na autentyczne czcicielki i animatorki modlitwy i ofiary.

S. Maria Urszula: - Apostolat naszego Zgromadzenia inspiruje się na dwóch promieniach wypływających z Serca Jezusa Miłosiernego. Promień biały symbolizujący Prawdę, którą czerpiemy i odkrywamy w codziennej medytacji Słowa Bożego, a następnie przekazujemy innym, szczególnie w formie tzw. „Centrów słuchania Słowa Bożego”, podczas misji świętych, dni skupienia i rekolekcji. Promień czerwony symbolizuje Miłosierdzie, nad którym rozważamy w codziennej medytacji Męki Pańskiej, wypraszamy słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego i realizujemy wobec najbardziej potrzebujących, aby ich wesprzeć w ich cierpieniach fizycznych, moralnych i duchowych. Apostolat nasz konkretyzuje się poprzez pracę w szpitalu, odwiedziny chorych, pracę wśród osób starszych, w stołówkach dla ubogich, w domach dla dzieci opuszczonych i osieroconych, poprzez odwiedziny rodzin. Oprócz Sióstr żyjących we wspólnocie, do naszego Zgromadzenia należą także osoby świeckie: kobiety niezamężne, wdowy oraz mężatki, które żyją naszym charyzmatem, lecz pozostają w swych domach rodzinnych.

S. Maria Magdalena: - Wzory życia duchowego, które pragniemy naśladować to Jezus Ukrzyżowany - Kapłan i Ofiara, by składać siebie jako „ofiarę żywą i Bogu miłą” i przemieniać cierpienie w modlitwę za zbawienie świata i na chwałę Bożą. Kolejnym wzorem jest Najświętsza Maryja Panna, aby uczyć się od Niej dyspozycyjności na Słowo i Wolę Bożą. I trzeci wzór to św. O. Pio - wzór modlitwy, ofiary i niesienia ulgi w cierpieniu.

- W Polsce macie dom w Częstochowie. Gdzie jeszcze Zgromadzenie ma swoje placówki?

S. Maria Urszula: - Istotnie, mamy jeden dom w Częstochowie, oprócz tego Siostry pracują we Włoszech: San Cesareo - Rzym, gdzie znajduje się nasz Dom Generalny, San Giovanni Rotondo, Giovinazzo, Valenzano, na Filipinach, gdzie prowadzą dzialalność na rzecz dzieci opuszczonych, w Ziemi Świętej - Betlejem.
Nasze Zgromadzenie ma charakter misyjny, sam O. Założyciel odbywając wiele podróży misyjnych po całym świecie odwiedził także wiele miast w Polsce m.in. Warszawę, Lublin, Kraków, a także Malawę k. Rzeszowa, głosząc konferencje biblijne oraz szerząc duchowość św. O. Pio. Dlaczego Malawę? Ponieważ stąd pochodzą niektóre nasze Siostry i Ojcowie. Naród polski bardzo ujął naszego Ojca, szczególnie przez swą pobożność, rozmodlenie i wielką miłość do Maryi.

S. Maria Magdalena: - Dzięki nieustannej opiece św. Ojca Pio oraz pomocy wielu ludzi otwarłyśmy pierwszą w Polsce placówkę, by i tu szerzyć duchowość naszego świętego Patrona. W naszym domu w Częstochowie siostry prowadzą co miesiąc dni skupienia oraz rekolekcje w duchowości św. O. Pio. Uczą i zachęcają do rozważania i zgłębiania Słowa Bożego, duchowości O. Pio poprzez czytanie jego listów, a także dają świadectwo tego, co otrzymują bezpośrednio od naszego Ojca Założyciela.
Św. O. Pio podkreślał bardzo mocno ważność formacji duchowej, którą stawiał na pierwszym miejscu, zapewniając „o domy ja sam się zatroszczę”. Na zakończenie naszej rozmowy, pragnę zacytować słowa O. Pio „módlcie się, czuwajcie i nie upadajcie na duchu”.

Zgromadzenie Sióstr Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego

Założycielem Zgromadzenia jest o. Domenico Labellarte, duchowy syn św. O. Pio. Instytut został założony jako odpowiedź na natchnienie, które miał Założyciel 23 września 1968 r. przy trumnie O. Pio: „Kontynuuj to, czego nauczyłeś się ode mnie...”. W ten sposób narodziła się idea założenia dwóch gałęzi zakonnych żyjących tym samym charyzmatem: Apostołów i Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego, które miały uzupełnić Dzieło „w służbie Bożego Miłosierdzia”, składające się do tej pory z dwóch Instytutów Świeckich: Służebnic i Sług Bożego Miłosierdzia.
We wrześniu 1971 r. dwie młode kandydatki - wśród których Matka Generalna Maria Saveria Palmisano - otrzymały habit zakonny pobłogosławiony przez arcybiskupa Bari - Enrico Nicodemo. Wkrótce wyjechały do Rzymu na swoją pierwszą misję, by służyć przyszłym kapłanom seminarium Collegio Capranica, które odtąd stało się „kolebką” dla Apostołek. W dniu 25 marca 1973 r. sekcja zakonna Dzieła: Apostołowie i Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego otrzymała zatwierdzenie kanoniczne z rąk biskupa pomocniczego Bari.
Nowe powołania pozwoliły na powstanie wspólnot w Valenzano i w San Giovanni Rotondo. W 1979 r. Apostołki zostały przyjęte w diecezji Palestrina, niedaleko Rzymu w Colle S. Pietro w parafii Matki Bożej Zawierzenia, wspomagając pracę duszpasterską parafii, biorąc odpowiedzialność za utrzymanie i naukę w przedszkolu oraz nauczając religii w szkole średniej. Biskup Palestriny 20 listopada 1988 r. udzielił Apostołkom Jezusa Ukrzyżowanego zatwierdzenia kanonicznego, dzięki któremu stały się Instytutem Zakonnym na prawach diecezjalnych.
Instytut, rozwijając się i przyjmując nowe członkinie, również innych narodowości, zaczął rozwijać się także poza Italią. W 1991 r. Patriarcha Łaciński Jerozolimy poświęcił dom Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego w Betlejem, w pobliżu Bazyliki Narodzenia. W 1994 r. Matka Maria Saveria wyjechała po raz pierwszy na Filipiny i w 1995 r. trzy siostry rozpoczęły swoją działalność apostolską w dzielnicy Binondo w Manili, służąc ubogim na stołówce parafialnej parafii św. Wawrzyńca Ruiz. Wkrótce zmuszone zostały przenieść się na południe Filipin do Tugbok-Davao City, na wyspę Mindanao. Po roku pracy przy budowie klasztoru i kaplicy oraz domu dla opuszczonych i ubogich dzieci, 12 października 1997 r. arcybiskup Davao poświęcił budynki.
W 1997 r. w „Domu Maryi” w Częstochowie, który mieści się w zabytkowym 100-letnim dworku, została poświęcona kaplica wspólnoty sióstr, które zajęły się organizowaniem dni skupienia, rekolekcji, prowadzą również inną działalność związaną z szerzeniem duchowości.
„Dom Maryi”
ul. P.O.W. 22
42-200 Częstochowa
tel. 0-34 361 29 63
apostolki.pl@apostolegc.net

Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego zapraszają na dni skupienia i rekolekcje w duchowości O. Pio.
Dni skupienia: 8-10 maja, 5-7 czerwca.
Rekolekcje dla dziewcząt: 10-15 sierpnia.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

CZYTAJ DALEJ

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wernisaż prac polskich artystów, jakie wykonali w nawiązaniu do kultury Libanu, można było obejrzeć na wernisażu w klubokawiarni Fratelli Tutti.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję