Reklama

Męskie ramię Kościoła

Milion siedemset tysięcy - tylu obywateli nie mają takie małe państwa, jak Estonia, Cypr czy Malta. Ale uwaga! Tylu członków (ok. 1,7 mln!) skupia w swoich szeregach katolicka organizacja mężczyzn, która narodziła się w USA, a od kilku lat prężnie rozwija się również w Polsce. To właśnie w Krakowie przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstała pierwsza Rada tej organizacji w naszym kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rycerze Kolumba? Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Żeby zrozumieć, kim są członkowie największej bratniej organizacji na świecie, trzeba cofnąć się do roku 1881. Wtedy to w piwnicy kościoła Najświętszej Maryi Panny przy alei Hillhouse w New Haven, w stanie Connecticut, z inicjatywy proboszcza ks. Michaela McGivneya spotkało się kilku mężczyzn. Założyli oni stowarzyszenie bratnie, które zakładało wzajemną pomoc i solidarność. Przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary, jak na prawdziwych rycerzy przystało. Niecały rok później działalność organizacji została zalegalizowana. Założona wtedy pierwsza Rada Rycerzy Kolumba rozrosła się po ponad stu latach do kilkunastu tysięcy Rad w wielu krajach świata - w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan i Polsce. Rady zrzeszają od kilku do kilkuset osób.

Zamiast zbroi i miecza

Dlaczego rycerze za swojego patrona obrali Krzysztofa Kolumba? To właśnie odkrywca Ameryki przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Organizacja ma charakter ewangelizacyjny. Członkowie świeckiego zakonu, założonego przez ks. McGivneya (trwa jego proces beatyfikacyjny), postanowili, że będą bronić Kościoła, że będą się angażować społecznie, propagując katolicką edukację i pomoc charytatywną najbardziej potrzebującym. Członkowie zakonu nie noszą zbroi i nie walczą mieczem. Z dumą służą Kościołowi na szczeblu lokalnym, diecezjalnym i uniwersalnym - służą społeczeństwu, niosąc nadzieję tym, których los dotkliwie dotknął. Rycerze z dumą stają w obronie wartości chrześcijańskich, szczególnie wtedy, gdy atakowana jest rodzina i niewinne ludzkie życie. Kolejnym powodem do dumy dla wszystkich należących do tej wielkiej wspólnoty mężczyzn jest świadomość, że nikt nie ustępuje im pierwszeństwa w służeniu oparciem Ojcu Świętemu, biskupom i księżom, w służbie bliźnim, szczególnie tym najbardziej potrzebującym. W swoim działaniu kierują się miłosierdziem, jednością, braterstwem i patriotyzmem - dochować tych wartości przyrzekają podczas czterech stopni wtajemniczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomagają Ojcu Świętemu

Rycerze stworzyli wspólnotę, która pomagała sobie nawzajem. Dlatego z inicjatywy założyciela stworzyli oni program ubezpieczeniowy - na początku chcieli w ten sposób zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Po latach program uzyskał wysokie notowania i pomógł realizować wiele szczytnych celów. Obecnie Rycerze Kolumba przeznaczają wiele milionów dolarów na inicjatywy kolejnych papieży. Współpracowali z Watykanem w dziedzinie technologii komunikacji radiowej i telewizyjnej w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, finansowali także liczne konkretne projekty Ojca Świętego i ściśle z nim współpracowali przy realizacji tych inicjatyw - m.in. finansowali wiele pielgrzymek, Światowe Dni Młodzieży, wydawali filmy z wizyt Ojca Świętego, założyli fundację, której dochody finansują wiele inicjatyw charytatywnych. W Polsce program ubezpieczeniowy nie funkcjonuje (aby był opłacalny, musi do niego należeć kilkanaście tysięcy osób), ale zakon zyskuje coraz więcej członków, którzy angażują się w dzieła charytatywne i zdobywanie innych dla Chrystusa, bowiem to jest jego głównym celem. Bracia rycerze często mają w rękach różaniec, którym „walczą” dla Chrystusa.

Po stu latach - Polska

Rycerze Kolumba mają swoją Najwyższą Radę, która jest organem zarządzającym Rycerzy Kolumba i jest odpowiedzialna za rozwój organizacji jako całości. Na czele zakonu stoi Najwyższy Rycerz. Od 2000 r. jest nim (trzynasty z kolei Najwyższy Rycerz) Carl A. Anderson. Z reguły rady lokalne Rycerzy Kolumba zakładane są przy parafiach. Rady lokalne decydują o rodzaju podejmowanych działań na comiesięcznych spotkaniach.
W 2006 r. Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce. Co ciekawe, dopiero po stu latach w szeregi organizacji przyjęte zostało nowe państwo. Dlaczego Polska? Przede wszystkim dlatego, że Polska to kraj, z którego pochodził Jan Paweł II, jest ona bliska także Benedyktowi XVI. Główna siedziba Zakonu na Polskę znalazła swoje miejsce w Krakowie. Przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach powstała Rada nr 14 000 im. Jana Pawła II. Wielkim Rycerzem Rady Krakowskiej jest Tadeusz Augustyn, funkcję kapelana sprawuje ks. Tomasz Kraj. Kapelanem krajowym Rycerzy Kolumba w Polsce jest krakowski kardynał Franciszek Macharski.

Reklama

„W służbie Jedynemu. W służbie wszystkim”

Do krakowskiej Rady nr 14 000 należy kilkadziesiąt mężczyzn, ale ich liczba ciągle wzrasta. Wykonują oni różne profesje - jest wśród nich lekarz, prawnik, informatyk, inżynier budowlany, są przedstawiciele wielu innych zawodów. Do tej pory członkowie krakowskiej Rady Rycerzy Kolumba angażowali się m.in. w akcję rozdawania wózków inwalidzkich, którymi obdarowywani są co roku chorzy w Polsce. Krakowscy Bracia - bo tak nawzajem zwracają się do siebie rycerze, rozdawali także paczki dla ubogich pod Oknem Papieskim w przededniu świąt Bożego Narodzenia (akcja „Choinka”), przechodzą oni również coroczne szkolenia: „Rycerz na Drodze” z zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej - to szkolenia dla członków Rady i społeczności. Jeden z braci ufundował obuwie dla matek i dzieci z Domu Matki i Dziecka przy ul. Żywieckiej w Krakowie - opiekę nad tym Domem Rycerze sprawują już od kilku lat. Ciągle pojawiają się nowe pomysły. Wciąż potrzeba też mężczyzn, którzy wstąpią w szeregi Rycerzy Kolumba i będą świadczyć miłosierdzie, które jest główną doktryną Zakonu.

Zostań Rycerzem Kolumba!

Rycerzem Kolumba może zostać:
1) mężczyzna, który ukończył 18 lat
2) jest głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem Kościoła rzymskokatolickiego
3) czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary
4) a) zostanie zaproszony przez innego rycerza
lub b) dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii, potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem, i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z Kapelanem Zakonu
Wymagania: otwarte serce na czynienie dobra; wiara, nadzieja, miłość

Reklama

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do szeregu Rycerzy Kolumba, powinien skontaktować się z najbliższą Radą - oprócz Rady Krakowskiej w naszej archidiecezji działa także Rada nr 14 001 im. Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu, gdzie Wielkim Rycerzem jest Krzysztof Kuranda. Kontakt do Rady Krakowskiej: tel. (0-12) 376-52-90 krakow@rycerzekolumba.com), do Rady w Ludźmierzu: tel. 0-517-527-307 ludzmierz@rycerzekolumba.com. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.rycerzekolumba.com.

Na godle widzimy średniowieczną tarczę umieszczoną na tle krzyża „Formee” - jest on symbolicznym Krzyżem Chrystusa, przez który spłynęły na ludzkość wszelkie łaski. To symbol katolickiego ducha Zakonu. Na tarczy widoczne są trzy przedmioty: pęk rózg liktorskich (pęk rózg związany z toporem tzw. „fasces”) w pozycji pionowej, a z tyłu skrzyżowane kotwica i sztylet (albo krótki miecz). „Fasces” w czasach rzymskich stanowiły symbol posiadanego autorytetu, który jest niezbędny, żeby organizacja sprawnie działała. Kotwica pełni rolę symbolu marynarskiego Krzysztofa Kolumba, patrona Zakonu. Sztylet stanowił broń używaną przez Rycerzy w misjach miłosierdzia. Tarcza wyraża katolickie Rycerstwo w zorganizowanej akcji miłosierdzia, a litery „K of C” oznaczają Rycerzy Kolumba (Knights of Columbus).

„Wielokrotnie w przeszłości, a także dzisiaj daliście wyraz swojej solidarności z misją papieża. W Waszej pomocy widzę kolejny dowód - o ile dowody takie są jeszcze potrzebne - Waszej świadomości, że Rycerze Kolumba przywiązują szczególną wagę do uczestnictwa w wysiłku ewangelizacyjnym Kościoła”
Jan Paweł II

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

krucyfiks

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

W ramach obchodów Roku Świętego 2000, 12 marca obchodzony był Dzień Przebaczenia. Na tę okazję Jan Paweł II kazał umieścić w Bazylice Watykańskiej słynny krucyfiks z kościoła św. Marcelego. Miliony telewidzów na całym świecie oglądały Papieża obejmującego ukrzyżowanego Chrystusa - ten papieski gest stał się jednym z symboli pontyfikatu Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję