Reklama

Niedziela Przemyska

II Forum Ewangelizacyjne w Rzepedzi

W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyła się w dniach 12-14 kwietnia II edycja Forum Ewangelizacyjnym pod hasłem „Nade mną ręka Pana”, prowadził je bp Artur Ważny – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i przewodniczący zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP.

Faustyna Szczepek

Forum prowadził bp Artur Ważny

Forum prowadził bp Artur Ważny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wskazywał bp Artur Ważny temat hasło foru ma się przede wszystkim kojarzyć – z ręką Pana, która nas kocha, która nas ukształtowała, która jest z nami i cały czas nas podtrzymuje, chroni i prowadzi, potem karmi nas, następnie sprawia, że możemy poddać się operacji na otwartym sercu, to jest taka najlepsza ręka kardiologa, która leczy nasze serce, a potem nas zbiera z różnych naszych doli i grobów, kształtuje i wyprowadza, żeby ewangelizować – wyjaśniał bp Ważny.

Pierwsza konferencja dotyczyła kerygmatu jako najlepszego sposobu na odnowę Kościoła i odnowę życia ludzkiego – kerygmat jest okrzykiem herolda, że Jezus żyje, że Bóg nas kocha i że to wszystko jest dla nas, tu i teraz, obecne. Jest to zatem pierwsze orędzie, pierwsze przepowiadanie, może nawet jeszcze nieusystematyzowane, bardziej wynikające ze świadectwa, które jest uderzeniem w serce, obudzeniem wiary po to, żeby potem móc się karmić katechezą – tłumaczył bp Artur Ważny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazując na konieczność zaangażowania ewangelizacyjnego, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, wyjaśniał także znaczenie nowej ewangelizacji: - czasem może nam się wydawać, że Ewangelia jest tylko opowieścią historyczną, która nie działa na te czasy. Możemy to odnieść do sytuacji Izraela za czasów Jezusa, kiedy On przychodzi do narodu religijnego, ale takiego, który nie przyjął Jego orędzia i być może tak też można to postrzegać w naszej rzeczywistości, że jesteśmy pobożnym, religijnym narodem, ale nie do końca znamy osobiście Jezusa. Nowa ewangelizacja właśnie na tym polega, żeby w tę pobożność, skądinąd piękną, także w kulturze bardzo mocno obecną, wpisać żywego Jezusa i przekazywać Go innym, żeby On żył naprawdę i przemieniał nasze serca, budował wspólnotę Kościoła, a przez to też taką społeczną wspólnotę, bo myślę, że zawsze w Polsce Kościół był tym, który buduje wspólnotę, a dzisiaj jawi się trochę inaczej niestety – mówił bp Ważny.

Reklama

Jak mówili uczestniczy forum, był czas odkrywania Boga jako miłującego ojca – dla mnie był to czas potwierdzenia prawdy, że Bóg mnie kocha i że Bóg jest przedstawiany w Biblii jako miłujący, kochający, wspierający. Takiego Boga znam, takiego Boga chce poznawać, takim Bogiem chce się karmić. To forum sprawia, że czuje się utwierdzona na tej drodze i w tym co robię – mówiła Jadwiga, jedna z uczestniczek forum.

Na aktywności podczas Forum Ewangelizacyjnego składały się konferencje, warsztaty, uwielbienie i modlitwa w ciszy. Uczestniczyło w nim ponad 70 osób z różnych wspólnot archidiecezji przemyskiej. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej.

2024-04-15 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję