Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień otwartych drzwi

Młodzi ludzie z różnych parafii archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, w sumie 62 osoby, wzięło udział w Dniu „otwartych drzwi” w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– To wydarzenie wpisuje się dzieło promocji powołań do kapłaństwa. Bardzo ważne jest to, aby młodzi ludzie poznali seminarium i życie w nim. Młodzi ludzie mogą spotkać się z seminarzystami i z przełożonymi. Jest bardzo ważny ten bezpośredni kontakt, bo bardzo często u tych młodych ludzi kiełkuje ziarno powołania. Słyszą głos Boga powołujący ich do służby Bożej, ale jeszcze nie są pewni tego i podczas Dnia „otwartych drzwi” ci młodzi ludzie mają okazję do tego, aby ten głos Boży rozeznać, jeszcze lepiej usłyszeć – powiedział Niedzieli ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium.

Wyjść z samotności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzień „otwartych drzwi” jest bardzo ważny dla duszpasterstwa powołań. To wydarzenie to nie jest jakaś forma rekolekcji, dnia skupienia. Młodzi ludzie przyjeżdżają do nas ze swoimi kapłanami, czasem również z rodzicami. W dzisiejszych czasach, kiedy młodzi ludzie przeżywają w pewnej mierze samotność, która sprowadza się do siedzenia godzinami przed laptopem, smartfonem i komputerem, bardzo ważny jest kontakt z innymi, przez który budują się prawdziwe relacje osobowe. I wyjście z samotności, spotkanie się we wspólnocie z innymi jest bardzo korzystne dla takiego młodego człowieka – podkreślił ks. Selejdak.

Super atmosfera

Dominik Cebulak pochodzi z parafii NMP Częstochowskiej w Częstochowie. – Do udziału w Dniu „otwartych drzwi” zachęcił mnie nasz ksiądz wikariusz Adrian Figurski. Myślę o wyborze drogi do kapłaństwa i dla mnie ważne jest takie rozeznanie. Tu jest super atmosfera a seminarzyści to bardzo mili ludzie. Warto przyjść na takie wydarzenie, a przecież z Bogiem życie wygląda zupełnie inaczej – podzielił się z nami swoim świadectwem Dominik.

Filip Litwiński z parafii NMP Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie wziął udział po raz pierwszy w Dniu „otwartych drzwi”. – Modlitwa jest dla mnie bardzo ważna. Bardzo lubię modlić się słowami „Pod Twoją obronę” – wyznał Filip ucieszył się, że w seminarium jest również sala gimnastyczna.

Reklama

Do seminarium przyjechali młodzi ludzie m.in. z Częstochowy (parafie: archikatedralna, św. Melchiora, św. Józefa, św. Stanisława Kostki, Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej), Zawiercia, Dąbrowy Górniczej (Strzemieszyc Najświętszego Serca Pana Jezusa, Mydlice św. Maksymiliana Kolbego), Myszkowa, Myszkowa – Mrzygłodu, Sosnowca, Kłobucka, Kalei.

– Zachęcam do udziału w Dniach „otwartych drzwi”. Bardzo ważną rolę ogrywają duszpasterze, ci którzy opiekują się ministrantami, lektorami, młodzieżą. Warto tę ideę rozpowszechniać, bo to przyniesie owoce dla parafii – zaapelował ksiądz rektor.

2024-04-15 09:05

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium otworzyło drzwi

– Seminarium to nie jest zamknięta twierdza, jakaś ekskluzywna szkoła – mówi w rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, które 22 kwietnia zaprosiło młodych ludzi na „Dzień Otwartych Drzwi”.

Msza św. w kościele seminaryjnym, zajęcia liturgiczne, Krąg Biblijny, spotkanie z klerykami i wychowawcami seminaryjnymi, ale także gry i zabawy dla najmłodszych uczestników, złożyły się na program tego wydarzenia. Na spotkanie przybyło 67 chłopców z różnych parafii archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, m.in.: z Częstochowy, Radomska, Zawiercia, Dąbrowy Górniczej, Białej k. Wielunia.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję